دبير كل سازمان ملل متحد:

پيشگيري از سوانح رانندگي

مستلزم اراده سياسي و سرمايه‌گذاري‌هاي مالي است

   دبيركل سازمان ملل متحد درپيامي به مناسبت «هفته جهاني ايمني راه» كه از سوم تا نهم ارديبهشت در كشورهاي جهان با تاكيد بر كاربران جوان راه ها برگزار مي شود؛ تصريح كرد: تصميم گيري در زمينه بهبود ايمني راه بايد در بالاترين سطوح دولتي اتخاذ شود و به جز وزارتخانه‌هاي، بهداشت و درمان، راه و ترابري و نيز اوليا و مربيان، آموزگاران، رهبران اجتماعي و تجاري جامعه، انجمن‌هاي اتومبيلراني، بيمه‌گزاران و سازندگان خودرو، افراد موثر و مشهور، رسانه‌هاي گروهي، بازماندگان تصادفات جاده‌اي و خانواده‌هاي آنان نقش مهمي دارند.

    به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه وترابري، بان كي‌مون دبير كل سازمان ملل در پيام خود تاكيد كرده است: برگزاري نخستين هفته جهاني ايمني راه سازمان ملل متحد كه به نام كاربران جوان راه نامگذاري شده، سكويي براي بهبود ايمنيِ ميليون‌ها جواني است كه هر روزه در راههاي سراسر جهان سفر مي‌كنند.

   وي ابراز داشت: از روز جهاني بهداشت در سال 2004 و بحث هاي متعاقب آن در مجمع عمومي سازمان ملل، دولت‌ها و هم‌پيمانان آنها توجه مضاعفي را به مسأله ايمني راه نشان داده‌اند، ولي هنوز بايد گام‌هاي رو به جلوي بيشتري در اين زمينه برداشته شود. سوانح رانندگي هر ساله جان حدود 2/1 ميليون انسان را در سراسر جهان مي‌گيرد و ميليون‌ها مجروح بر جاي مي‌گذارد. سوانح رانندگي، دليل اصلي مرگ افراد در سنين 10 تا 24 سال محسوب شده و ضايعات جبران‌ناپذيري را بر خانواده‌ها و جوامع وارد مي‌كند.

    در ادامه اين پيام آمده است: تلفات و جراحات ناشي از سوانح رانندگي، فشار قابل توجهي را بر سيستم بهداشت و به طور كلي، اقتصاد ملي كشورها وارد مي‌كند. در مناطقي كه جوانان، بخش عمده‌اي از جمعيت را تشكيل مي‌دهند، مشكل حادتر نيز مي‌باشد. به طور متوسط، جراحات ناشي از تصادفات ترافيكي براي كشورهاي با درآمد كم و متوسط بيش از 1 درصد توليد ناخالص ملي هزينه در بردارد. با توجه به همه دلايل ذكرشده، جراحات ناشي از سوانح رانندگي، مانع مهمي در برابر توسعه محسوب مي‌شود.

   دبير كل سازمان ملل متحد تصريح كرده است: خوشبختانه، آگاهي فزاينده‌اي در خصوص قابل اجتناب بودن جراحات سوانح رانندگي ايجاد شده است. كشورهاي بسياري نشان داده‌اند كه با انجام اقداماتي در زمينه رانندگي در حال مستي، سرعت غير مجاز، استفاده از كلاه و كمربند ايمني و افزايش قابليت ديد عابرين پياده، دوچرخه‌سواران و موتورسيكلت‌سواران، زندگي تعداد قابل ملاحظه‌اي از مردم مي‌تواند حفظ شود و در منابع نيز صرفه‌جويي شود، حتي اگر روند صعودي موتوريزه كردن كشورها ادامه يابد. گروه همكاري ايمني راه سازمان ملل، اين مسايل را به عنوان اولويت كاري خود قرار داده است.

    بان كي‌مون ياد آور شده است: ايمني راه در كنار تصادف به وجود نخواهد آمد. در برنامه جهاني ايمني راه با تاكيد بر كاربران جوان (شعار محوري نخستين هفته جهاني ايمني راه سازمان ملل) و صدها رويداد ديگر كه در سراسر دنيا برگزار شده است، سازمان بهداشت جهاني، كميسيون‌هاي منطقه‌اي سازمان ملل متحد، توصيه‌هايي را خطاب به جوانان مطرح كردند. بياييد به توصيه آنان گوش فرا دهيم و بياييد ايمني را در راههاي جهان، به خاطر آنها و به خاطر خودمان بهبود دهيم.

لازم به ذكر است هفته ايمني راه ها در ايران، بنا بر مصوبه جلسه نوزدهم كمسيون ايمني راه هاي كشور از تاريخ سوم تا نهم ارديبهشت همزمان با ساير كشورهايِ جهان برگزار مي شود.

 

/ 0 نظر / 2 بازدید