وزير راه و ترابري:

با شركت هواپيماسازي ايلوشين مذاكره مي كنيم

وزير راه و ترابري كشورمان اظهار داشت: با شركت هواپيماسازي ايلوشين در زمينة خريد و اجاره هواپيما مذاكراتي را خواهيم داشت.

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، مهندس محمد رحمتي كه در ديدار با خانوف معاون نخست وزير ازبكستان سخن مي گفت، شركت هواپيما سازي ايلوشن را براي گسترش مبادلات، مناسب ارزيابي كرد و خواستار مطالعه و بررسي بيشتر در اين زمينه شد.

وي با اشاره به موقعيت ترانزيت ايران و ازبكستان در منطقه خواستار افزايش همكاريهاي حمل و نقلي دو كشور شد و بيان كرد: ايران و ازبكستان مرز مشترك ندارند اما از لحاظ منطقه اي، فرهنگي، ديني و جغرافيايي مشتركات بسياري را دارند.

مهندس رحمتي تأكيد كرد: ارادة كلي ايران در زمينه حمل و نقل ايجاد شرايطي آسان، ايمن و ارزان براي اتباع و اموال ازبكستان است و متقابلاً انتظاراتي را در اين زمينه داريم.

وزير راه و ترابري ادامه داد: اميدوارم قطار مسافري تاشكند به استانبول كه از ايران عبور مي كند نويدبخش گسترش روابط در زمينه هاي مختلف باشد.

همچنين توصيه مي كنيم پروازهاي شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران (هما) از هفته اي يكبار به دوبار افزايش يابد و متقابلاً پروازها تاشكند به مشهد و يا تهران برقرار شود.

خانوف، معاون نخست وزير ازبكستان كه در رأس هيأت بلندپايه به ايران سفر كرده است، در ديدار با مهندس رحمتي اعلام كرد: حجم مبادلات دو كشور 658 ميليون دلار و ترانزيت دو ميليون تن كالا از طريق ايران در سال است كه اين ارقام نشان مي دهد همكاريهاي حمل و نقلي مهمترين زمينه گسترش روابط است.

وي با اشاره به برررسي هاي كارشناسي در زمينة حمل و نقل ريلي، هوايي و جاده اي خواستار افزايش همكاريهاي اقتصادي دو كشور شد.

در مذاكرات هيأت ازبكستان طرفين با بررسي آخرين وضعيت اجراي موافقتنامه مسيرهاي حمل و نقل بين المللي بين ايران، ازبكستان و افغانستان بر لزوم همكاري بيشتر در جهت رفع موانع موجود و ارائه راهكارهاي نوين براي عملياتي نمودن آن تأكيد كردند.

همچنين با توجه به نقش كليدي و سازنده جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ازبكستان در سازمان همكاريهاي اقتصادي (اكو)، دو طرف مشاركت فعال دو كشور، اجرايي شدن پروژه راه آهن فراآسيايي را گام مهم در توسعه همكاريهاي حمل و نقل دو كشور ارزيابي كردند.

در ديدار هيأت ازبكستان دوطرف بر انجام مذاكرات دوجانبه و مستقيم در مناسبات حمل و نقل بين المللي ريلي بين دو طرف از جمله بهره برداري، بازاريابي، مسائل فني مهندسي و مالي و محاسباتي تأكيد كردند.

هشتمين اجلاس كميسيون مشترك بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ازبكستان با طرح موضوعات جديد در توسعه تجارت بين دو كشور از 30 بهمن تا يكم اسفند در تهران برگزار شد.

/ 0 نظر / 2 بازدید