« پيام وزير راه و ترابري به مناسبت روز حمل و نقل»

 

بسم الله الرحمن الرحيم

بخش حمل و نقل از زماني كه به شيوه امروزي سازمان دهي شده سرشار از حماسه ها و لحظه هاي افتخار آفرين و بعضاً ثبت نشده اي است كه ياد آن در اذهان و دل هاي متوليان و دست اندركاران، و تمامي قشرها و افرادي كه به نوعي از خدمات اين بخش بهره مند هستند، باقي و جاري است. روز تاريخي 26 آذر كه از سوي شوراي فرهنگ عمومي كشور به عنوان              « روز حمل و نقل » نام گذاري شده است برگ زريني از مجاهدتها، تبلور غيرت و اخلاص صاحبان و فعالان اين بخش است. جماعتي كه در پاسخ به نداي پيشواي و مقتداي خود حضرت امام خميني(ره) با حركت جهادگونه، در آن شرايط حساس براي رفع معضلات اقتصادي و جلوگيري از بحران، كه به خدمت هموطنان بستند و به فرمان رهبر خود لبيك گفتند،

اين روز خجسته را به تمامي همكاران، مسئولان، دست اندركاران و زحمتكشان حمل و نقل كشور كه با حماسه آفريني خود در دوران دفاع مقدس، اين پر افتخار را رقم زده اند، تبريك و تهنيت عرض نموده و براي ايشان آرزوي توفيق روز افزون از درگاه ايزد متعال دارم و سال گشت  اين روز بزرگ را فرصتي مناسب براي بازبيني قابليت ها و ظرفيت هاي بخش حمل و نقل       مي دانم.

 

همكاران گرامي و سخت كوش

حمل و نقل به عنوان نماد همكاري دولت و ملت و زيربناي اصلي رشد و توسعه اقتصادي- اجتماعي مي باشد. وجود ظرفيت نسبتاً بالاي حمل و نقل براي ارتقاي همكاريهاي بين المللي مبين اين واقعيت است كه افق هاي تازه اي در گسترش مناسبات همه جانبه ملتها ترسيم شده است. امروزه، همكاري و همزيستي و همگرايي شرط بقاء در جهان به هم پيوسته است، و از اين رو در اين عرصه نقش حمل و نقل بي بديل و انكار ناپذير است.

وزارت راه و ترابري مصمم است با عزم جدي گامهاي ديگري توسعه حمل و نقل بردارد و در اين راه، اقدامات زير در پيشاني برنامه هاي اجرايي است:

 

1ـ ضرورت استفاده بهينه از موقعيت جغرافيايي كشور در افزايش ميزان ترانزيت و     همكاري هاي منطقه اي و بين المللي؛

2ـ خصوصي سازي و استفاده از سرمايه هاي داخلي و خارجي در بخشهاي مختلف حمل و نقل و تأسيسات زيربنايي و حمايت از تشكل هاي صنفي حمل و نقل براي واگذاري هر چه بيشتر پروژه ها به تشكل هاي تخصصي؛

3ـ ارتقاي سطح ايمني عبور و مرور، و برقراري تسهيلات لازم در زمينه حمل و نقل داخلي و بين المللي و ارتقاي كيفيت خدمات؛

4ـ اولويت دادن به امر نگهداري و بهسازي زيربناها با اجراي پروژه ها و طرحهاي جديد و توسعه و تكميل زيربناها؛

5ـ گسترش فعاليت هاي تجاري و بازاريابي به ويژه در سطح بين المللي؛

6ـ گسترش حمل و نقل تركيبي و ايجاد تناسب بين زيربخش هاي مختلف حمل و نقل؛

7ـ تسريع روند نوسازي ناوگان با استفاده از تجهيزات و فناوري هاي نوين؛

بي ترديد دستيابي به اين مهم، بيش از هر چيز به تلاش تام همكاران و دست اندركاران    حمل و نقل و كوشش بي شائبه همه سازمانهاي مرتبط با بخش حمل و نقلي نياز دارد. در سايه چنين همكاريهايي مي توان به ايران مقتدر، آباد، آزاد و توسعه يافته با بهره گيري از ظرفيتها و توانمنديهاي موجود در آن به ويژه در عرصه حمل و نقل بيش از پيش انديشيد.

با تبريك مجدد اين روز، سلامتي و بهروزي تمامي تلاشگران صنعت حمل و نقل را براي توسعه، عمران، آباداني و سربلندي كشورمان، از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

محمد رحمتي

 

لینک