وزير راه و ترابري:

15 هزار كيلومتر از راه هاي روستايي آسفالت شده است

 وزير راه و ترابري اعلام كرد: در دو سال گذشته 15 هزار كيلومتر از راه هاي روستايي آسفالت شده است و هر  ساله حدود 1000 تا 1200 كيلومتر راه در كشور ساخته مي شود.

    به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، مهندس محمد رحمتي كه در ديدار با قائم مقام وزير حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان سخن مي گفت، تصريح كرد: سعي بر اين است كه نقش راه آهن در ايران بيشتر از گذشته شود؛ در اين راستا در مسير تهران به اصفهان راه آهن سريع السير داير مي شود كه مسير 6 ساعته را حداكثر به 5/2 ساعت خواهد رساند.

     وزير راه و ترابري با اشاره به روابط ايران و قزاقستان، خاطرنشان كرد: ايران حدود 800 هزار تن صادرات قير دارد كه پيمانكاران ايراني مي توانند حضور مؤثري در اين زمينه و حوزه هاي راهسازي در  قزاقستان داشته باشند.

     آبلگازي كوساينف، قائم مقام وزير حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان نيز بيان داشت: طرح توسعه راه ها تا سال 2015 از سال آيندة ميلادي اجرايي مي شود و قزاقستان تا هفت سال آينده حدود 10 ميليارد دلار سرمايه گذاري در زمينة حمل و نقل درنظر گرفته است.

     وي ادامه داد: در سال 2007 قزاقستان نياز به 100 هزار تن قير با كيفيت دارد كه اميدواريم ايران همكاري لازم را در تأمين قير مورد نياز داشته باشد.  

     همچنين در اين ديدار يريك اوتمبايف، سفير جمهوري قزاقستان در تهران، با اعلام خبر ديدار رسمي نظربايف رئيس جمهور قزاقستان در آينده نزديك از ايران، يادآور شد: مبادلات دو كشور در حال حاضر 900 ميليون دلار در سال است كه مي توان آن را توسعه داد و ايجاد شركت هاي مشترك در حوزه هاي حمل و نقل و خودروسازي در اين زمينه مي تواند مؤثر باشد.

     سفير جمهوري قزاقستان تصريح كرد: اميدواريم در كميسيون مشترك ايران و قزاقستان در 13 دسامبر كه در آستانه پايتخت قزاقستان تشكيل مي شود راهكارهاي همكاري بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

     مهندس رحمتي در اين ديدار، خواستار رفع معطلي كشتي هاي ايراني در بندر اوكتائو و پرداخت بدهي هواپيمايي قزاقستان به ايران و افزايش برگ تردد كاميون هاي ايراني از 1800 مورد به حداقل 3000 مورد در سال شد.

      قائم مقام وزير حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان نيز اظهار اميدواري كرد: سعي خواهيم كرد تأخيرها در بندر اوكتائو برطرف شود و طلب ها هر چه سريع تر پرداخت شود.

      قائم مقام وزير حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان در رأس هيأتي از مسئولان وزارتخانه و پيمانكاران به منظور شركت در همايش قير و آسفالت وارد كشورمان شده بودند.

لینک