اطلاعيه اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري

در پي سوانح اخير، كه منجر به كشته و زخمي شدن شماري از هموطنان عزيز شده است،‌ اظهار نظرهاي گوناگوني تحت عناوين مختلف از جمله پيام‌هاي تلفني در مطبوعات درج گرديد كه اين وزارتخانه ضمن ابراز تأسف از اين حوادث و همدردي با خانواده ‌هاي آسيب ديدگان، ‌لازم مي‌داند نكاتي را جهت تنوير افكار عمومي اعلام نمايد:

1-   مطالعات جهاني نشان مي‌دهد كه عامل انساني نقش بسيار زيادي در بروز تصادفات جاده‌اي دارد و سوانح جاده‌اي ايران نيز از اين قضيه مستثني نيست. آمارهاي رسمي نشان مي‌دهد كه 70 درصد حوادث جاده‌اي در ايران ناشي از خطاي انساني است و جاده‌ها كمترين نقش را در بروز سانحه ايفا ‌مي‌كنند. به عنوان نمونه در حادثه اخير تصادف كاميون با اتوبوس در محور نايين- اصفهان نيز بنا بر اعلام رسمي پليس راه هيچ مشكل جاده‌اي اعم از روكش، خط كشي،‌طرح هندسي و … وجود نداشته است و خطاي راننده، عامل اصلي تصادف تشخيص داده شده است.

2-   اعتبارات مصوب وزارت راه و ترابري در سال 85، برابر 2/22 درصد نسبت به لايحه بودجه و 5/2 درصد نسبت به بودجه مصوب سال 84 اين وزارتخانه كاهش داشته است و با وجود اينكه وزارت راه و ترابري براي اصلاح و ايمن سازي 2040 نقطه حادثه خيز شناسايي شده 150 ميليارد تومان بودجه درخواست كرده است، تنها يك ميليارد تومان براي اين منظور در نظر گرفته شده كه براي اصلاح و ايمن‌سازي نقاط حادثه خيز به هيچ وجه كافي نمي‌باشد. لازم به ذكر است اصلاح و ايمن‌سازي راههاي كشور امري بلند مدت و مستلزم صرف هزينه‌هاي كلان است كه همكاري و همراهي تمامي سازمانهاي ذيربط را مي‌طلبد.

3-   در خصوص آمار تلفات و جراحات ناشي از تصادفات جاده‌اي توضيح اين نكته ضروري است كه قسمت عمده‌اي از ارقام ارائه شده، مربوط به تصادفات درون شهري بوده (در حدود 40 درصد) و در حيطه وظايف وزارت راه و ترابري نمي‌باشد. از سوي ديگر بخش قابل توجهي از تلفات، مربوط به تصادفاتي است كه در فاصله 30 كيلومتري حاشيه مناطق مسكوني رخ مي‌دهد كه قسمت عمده اين تصادفات ناشي از بافت نامناسب شهري در حاشيه راهها مي‌باشد. 

4-   براساس مطالعات جهاني و تجربيات كشورهاي پيشرو، آموزش و فرهنگ‌سازي ترافيك همراه كنترل مناسب و الزام به رعايت قوانين و مقررات، بعنوان مؤثر‌ترين و زودبازده‌ترين ابزارها در كاهش تلفات ناشي از تصادفات جاده‌اي محسوب مي‌گردند كه بايستي در كنار ايمن‌سازي معابر و راهها به اين نكات نيز توجه كافي معطوف گردد.

اين اطلاعيه پاسخي اجمالي به اظهار نظرهاي گوناگون و بعضاً متناقض پيرامون حوادث جاده‌اي مي‌باشد. بي‌گمان بررسي كارشناسانه هر سانحه و كوشش براي شناسايي علل اصلي وقوع تصادف و تلاش براي اصلاح آنها،‌ مهمترين عامل براي كاهش سوانح بعدي خواهد بود.

 

لینک