استان اردبيل؛ كسب رتبه دوم كشوري در كاهش تلفات جاده اي

 

اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان اردبيل رتبه دوم كاهش تلفات جاده اي را در سطح كشور به خود اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان اردبيل، مهندس اصغر پير ايراني مدير كل حمل و نقل و پايانه هاي استان اردبيل با اعلام اين كه ارتقاي ايمني در جاده ها شعار اصلي سازمان است، گفت: با توجه به اولويت ها و تأكيد رياست محترم سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي كشور در خصوص ارتقاي ايمني در حمل و نقل       جاده اي و كاهش تلفات جاده اي اين اداره كل اقداماتي شامل راه اندازي گشت كنترل ترافيك، طرح نظارت بر سطح خدمات شركت هاي حمل و نقل، تجهيز پاسگاه هاي پليس راه به دوربين سرعت سنج ليزري، تشكيل جلسات كميته ايمني، توسعه ايمن سازي مدارس حاشيه راه ها، ايجاد بانكهاي اطلاعاتي تخلفات، برگزاري كلاس ها و جلسات آموزشي و ايمني با عنوان حمل مواد خطرناك ويژه پرسنل پليس راه، رانندگان، متصديان و مديران شركت هاي حمل و نقل و ... را انجام داده است.

وي افزود: در بررسي آمار تخلفات جاده اي 5 ماهه اول سالجاري نسبت به مدت مشابه سال قبل كه در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي صورت گرفته، استان اردبيل با 9/30 درصد كاهش تلفات جاده اي رتبه دوم را در سطح كشور به خود اختصاص داده است كه اين موفقيت در سايه تلاش و همكاري تنگاتنگ و شبانه روزي دستگاه هاي ذيربط خصوصاً حمايت و عنايت مقام عالي استان در تأمين و خريد دوربين هاي سرعت سنج ليزري كه در كاهش تخلفات و حوادث جاده اي نقش مهمي را داشته است مي باشد.

شايان ذكر است كه: در سال 85 اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان به صورت متوالي در مديريت سرعت رتبه اول و دوم را در سطح كشور كسب كرده بود.

 

 

 

لینک

       

از بين كليه وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهاي دولتي؛

ستاد اقامه نماز وزارت راه و ترابري رتبه تلاشگر را كسب كرد

 

        ستاد اقامه نماز كشور در تقدير نامه اي براساس ارزيابي فعاليتهاي سال 85 رتبة تلاشگر را به وزارت راه و ترابري از بين وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهاي دولتي داد.

       به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، حجت الاسلام و المسلمين قرائتي رئيس ستاد اقامه نماز كشور در تقدير نامه خود تصريح كرده است : براساس نظر هيأت داوري با ارزيابي فعاليتهاي سال 85 كليه دستگاهها در امر نماز، وزارت راه و ترابري رتبة تلاشگر را كسب كرده است .

      وي در پايان از زحمات همه مسئولان و دست اندركاران امر نماز در وزارت راه و ترابري تشكر كرده است.

لازم به ذكر است در بين وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهاي دولتي، ستاد وزارتخانه وزارت راه و ترابري به خاطر فعاليت در زمينه ترويج و توسعه فرهنگ نماز در ستاد مركزي و سازمانها و شركتهاي تابعه موفق به كسب رتبه تلاشگر شده است.

لینک

       

طرح سنجش و ارتقاي سلامت كاركنان وزارت راه و ترابري انجام شد

 

با دستور معاونت توسعه و مديريت منابع وزارت راه و ترابري طرح سنجش و ارتقاي سلامت كاركنان وزارت راه و ترابري انجام شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، اين طرح از هفدهم تيرماه آغاز شده است و 1075 نفر در ساختمان شهيد دادمان وزارت راه و ترابري كه جزو كاركنان شركت ساخت و توسعه زيريناهاي حمل و نقل و ستاد وزارتخانه هستند، مورد سنجش قرار گرفته اند.

بنابر اين گزارش معاينات و آزمايش هاي اين طرح شامل،نمونه خون و ادرار، نوار قلب، شنوايي و بينايي سنجي، تست ورزش و اكو براي افراد 45 سال به بالا و معاينه هاي پزشكي مي باشد.

همچنين در اين طرح افرادي كه نياز به معاينات تكميلي داشته اند به پلي كلينيك شهيد كلانتري و ديگر مراكز درماني معرفي شدند.

طرح سنجش و ارتقاي سلامت كاركنان وزارت راه و ترابري توسط پلي كلينيك شهيد كلانتري انجام شده است.

نتايج اين تحقيق پس از بررسي هاي نهايي و تجزيه و تحليل اعلام خواهد شد.

 

لینک

       

اجراي اولين طرح محدوديت تردد كاميون هاي فرسوده

در حمل و نقل جاده اي كشور

 

در راستاي سياستهاي دولت خدمتگزار و تقويت و تجهيز ناوگان حمل و نقل عمومي و خروج ناوگان فرسوده موضوع ماده 28 و 29 قانون برنامه چهارم توسعه كشور همچنين بند 7 ماده 7 قانون تغيير نام وزارت راه به وزارت راه و ترابري، اولين طرح محدوديت تردد از اول آبان ماه سالجاري همزمان با سراسر كشور در استان اجرا مي شود.

طرح محدوديت تردد ويژه مسافتهاي بيش از 500 كيلومتر براي كاميونهاي فرسوده با عمر بيش از 40 سال (كاميون هاي با سال خدمت 1345 شمسي و يا 1966 ميلادي و پايين تر) مي باشد.

لینک

       

توديع و معارفه مدير كل راه و ترابري كهگيلويه و بويراحمد

 

مراسم توديع و معارفه مهندس محمدرضا دارابي مدير كل اسبق اداره كل راه و ترابري كهگيلويه و بويراحمد و مهندس سهراب محمديان به عنوان مدير كل جديد اداره كل راه استان كهگيلويه و بويراحمد در محل اداره كل راه استان برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان كهگيلويه و بويراحمد، در اين مراسم بديعي معاون توسعه و مديريت منابع وزارت راه و ترابري با بيان ديدگاهها و اهداف وزارت راه و ترابري و قدرداني از خدمات پرسنل اداره كل راه استان كهگيلويه و بويراحمد بخصوص از خدمات شايسته مهندس دارابي در زمان خدمت، مهندس سهراب محمديان را به عنوان مدير كل جديد راه و ترابري استان معرفي كرد.

مهندس دارابي نيز در اين مراسم  خلاصه اي از عملكرد خود را در ايام تصديش بيان كرد.

در پايان مهندس بختياري معاون امور عمراني استانداري استان كهگيلويه و بويراحمد  نيز سخناني را در خصوص وضعيت راه هاي استان بيان كرد.           

لینک

       

معاون استانداربوشهر اعلام كرد:

تبديل بوشهر به قطب اصلي راه‌آهن جنوب

 

معاون امور عمراني استانداري بوشهر گفت: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي ايجاد ايستگاه راه‌آهن در سالجاري، اين استان به قطب اصلي راه‌آهن در جنوب كشور تبديل مي‌شود.

به گزارش روابط عموموي اداره كل راه و ترابري استان بوشهر، مسعود نصوري درجمع خبرنگاران افزود:بااتصال خط آهن شيراز بوشهر عسلويه و به‌دنبال پيگيري‌هاي انجام شده براي متصل شدن خط راه‌آهن بوشهر ديلم بندرامام، بوشهر به نقطه اتصال راه‌آهن جنوب كشور تبديل خواهد شد.

وي اظهارداشت: هم‌اكنون مطالعات توجيهي براي اتصال خط راه‌آهن از بوشهر به ديلم و بندرامام استان خوزستان در دست تهيه و تدوين است.

نصوري بااشاره به مشكلات اعتباري طرح گازرساني بوشهراظهارداشت: از آنجا كه براي تامين اعتبار يكهزارميليارد ريالي به‌منظور اجراي اين طرح با مشكل مواجه هستيم، مذاكرات خوبي براي دريافت فاينانس داخلي و خارجي و مشاركت بخش خصوصي در اين زمينه آغاز و نتايجي نيز حاصل شده است.

وي اضافه‌كرد: با مشخص شدن چارچوب كار از سال آينده سهم عمده‌اي از توسعه بخش انرژي در استان بوشهر با همكاري بخش خصوصي انجام مي‌شود.

 

لینک

       

مديركل راه استان بوشهر:

همه بايد در نگهداري راه‌ها احساس مسووليت كنند.

 

مدير كل راه و ترابري استان بوشهر گفت: سالانه ميلياردها ريال صرف توسعه راه‌ها مي‌شوداما آنچه در اولويت قرار دارد، حفظ و نگهداري راه‌ها به عنوان سرمايه ملي است كه همه بايد در برابر آن احساس مسووليت كنند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان بوشهر، مهندس هاشم عليپور درجمع مسوولان شهرستان گناوه ‌افزود: تجاوز به‌حريم راه‌ها و آلوده كردن حاشيه جاده‌ها از طريق تخليه زباله و غيره عملي غيرقانوني و ناپسند است كه بايد با آن برخورد جدي شود.

وي گفت:استان بوشهر بدليل قرار گرفتن در ساحل خليج فارس همواره مورد توجه گردشگراني ازاقصي نقاط كشور است كه اكثر آنان براي ساعتي استراحت در حاشيه جاده‌ها اتراق مي‌كنند و اگر محيط حاشيه جاده نامناسب و آلوده باشد، خاطره خوبي از اين استان در ذهن هموطنان گردشگر نخواهد ماند.

وي همچنين به تلاش اداره‌كل راه وترابري استان بوشهر براي توسعه راه‌هاي شهرستان گناوه‌اشاره كرد و گفت: با احداث جاده ساحلي خليج فارس كه از بندر گناوه تا بندر بوشهر امتداد دارد وتاكنون چند قطعه از آن اجرا شده ارتباط اين شهرستان بامركز اين استان ۱۵كيلومتر كمتر خواهد شد و ترافيك روان تري را شاهد خواهيم بود.

عليپور همچنين با بيان اينكه شهرستان گناوه در مسير مهم ارتباطي استان بوشهر به استان خوزستان قرار گرفته افزود: دو بانده شدن مسير بندر ريگ به بندر گناوه، جاده كمربندي بندر گناوه و تعريض جاده روستاي محمد صالحي از ديگر طرح‌هاي راه و ترابري براي توسعه راه‌هاي شهرستان گناوه است.

وي ادامه داد: پروژه مسير راه گناوه به ميشان در استان فارس نيز درحال پيگيري است كه درصورت اجراي آن يك راه ارتباطي جديد براي دسترسي مردم شهرهاي مركزي كشور به بندرهاي اين منطقه و خليج فارس ايجاد مي‌شود.

فرماندار گناوه هم گفت: تلاش زيادي در زمينه توسعه راه‌هاي اين شهرستان شده اما كافي نيست، چرا كه هنوز نقاط مختلفي از جاده اصلي اين شهرستان به‌طرف شهرستان‌هاي دشتستان وديلم حادثه‌خيز است وموجب وقوع حوادث رانندگي دلخراشي مي‌شود.

تيمور يزدانشناس افزود: راه ارتباطي ايمن نياز اساسي هر منطقه‌اي است و باتوجه به موقعيت شهرستان گناوه از لحاظ گردشگري و تجاري بايد در اين زمينه سرمايه‌گذاري بيشتري شود.

وي گفت:ايجاد راه آهن در امتداد شمال و جنوب استان بوشهر نيز مي‌تواند تحول بزرگي در حمل و نقل مناطق ساحلي بويژه بندر گناوه ايجاد كند.

رييس اداره راه‌وترابري شهرستان گناوه نيز دراين نشست گفت:مجموع راه‌هاي شهرستان گناوه اعم از راه‌اصلي، فرعي و روستايي ‪ ۳۵۰كيلومتر است و ‪۹۶درصد از جمعيت اين شهرستان از راه مناسب برخوردارند. منوچهر اسماعيلي افزود: چهار درصد باقي مانده جمعيت شهرستان گناوه‌ كه از راه مناسب برخوردار نيستند در چند روستا و آبادي كم جمعيت سكونت دارند كه درمجموع با احداث شش كيلومتر راه مشكل آنها حل مي‌شود.

وي گفت:مجموع اعتبارات امسال راه‌وترابري گناوه بيش از ‪ ۵۶ميليارد ريال است كه صرف ‪ ۱۲طرح در زمينه راهداري و تعريض وبهسازي راههاي اين شهرستان مي‌شود. رييس اداره راه وترابري شهرستان گناوه به تعرض برخي سودجويان به حريم راههاي شهرستان اشاره كرد و گفت: اين مشكل در حاشيه شهرها بيشتر است كه اداره راه و ترابري مطابق قانون با متخلفان برخورد مي‌كند.

 

وي همچنين بيان كرد: بدليل جابجايي محموله‌هاي مورد نياز حوزه نفت وگاز جنوب استان بوشهر از طريق جاده اصلي شهرستان گناوه اين مسير پرترافيك است و وجود نقاط حادثه‌خيز بروز حوادث رانندگي را موجب مي‌شود.

رييس اداره راه وترابري شهرستان گناوه گفت: يكي ديگر از مشكلات جاده‌اي در شهرستان گناوه، جاده گناوه به گوره در شهرستان ديلم است كه در تملك شركت نفت مي‌باشد و بدليل نداشتن علايم راهنمايي و رانندگي و تخريب سطح آسفالت آن بسيار حادثه خيز است. شهرستان گناوه با ‪ ۸۳هزار نفر جمعيت در شمال استان بوشهر قراردارد.

لینک

       

سرپرست اداره راه و ترابري شهرستان بوشهر منصوب شد

به گزارش روابط عموموي اداره كل راه و ترابري استان بوشهر، طي حكمي از سوي مهندس هاشم عليپور فاز مدير كل راه و ترابري استان بوشهر ، مهندس عليرضا پوررضا به سمت سرپرست اداره راه و ترابري شهرستان بوشهر  منصوب شد.

لینک

       

راههاي روستايي استان گلستان خط كشي مي شود

 

معاون راه روستايي راه و ترابري استان گلستان گفت: به منظور ارتقاء ايمني و ايجاد ترافيكي روان در محورهاي روستايي استان گلستان اين اداره كل در سالجاري اقدام به خط كشي 1250 كيلومتر از راههاي آسفالته روستايي استان با اعتباري معادل 4300 ميليون ريال نموده است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان گلستان، مهندس شاهيني افزود: تاكنون بالغ بر 320 كيلومتر از كل پروژه خط كشي شده و مابقي طبق برنامه در حال انجام مي باشد.

وي افزود: اجراي خط كشي در استان هر ساله اجرا مي شود كه در سالجاري نسبت به سالهاي گذشته رشد قابل توجهي داشته است. شايان ذكر است استان گلستان داراي 3094 كيلومتر راه روستايي مي باشد.

 

 

لینک

       

تا پايان سال:

 آسفالت 162 كيلومتر از راههاي روستايي استان قزوين 

 

تا پايان سال مالي 1386، يكصد و 62 كيلومتر از راههاي روستايي استان قزوين آسفالت مي شود.

به گزارش روابط عمومي، محمد جمالي معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان قزوين با بيان اين مطلب گفت: با اختصاص بيش از 104 ميليارد ريال از محل اعتبارات پيوست قانون، ملي ـ استاني و مازاد فروش نفت تعداد 101 پروژه بهسازي، لكه گيري و روكش آسفالت، زيرسازي و آسفالت و ساخت ابنيه فني در سالجاري در روستاهاي استان قزوين اجرا مي شود.

معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان قزوين در ادامه با اشاره به اينكه، پارسال براي توسعه و آسفالت راههاي روستايي اعتبارات به طور ويژه اختصاص يافت اظهار داشت: در سال گذشته با تخصيص بيش از 197 ميليارد ريال اعتبار و اجراي 155 پروژه، 338 كيلومتر از راههاي روستايي استان قزوين بهسازي، زيرسازي و آسفالت شد.

اين مسئول، خط كشي و نصب علائم در يكهزار و 500 كيلومتر از راههاي روستايي استان قزوين و نصب 16 كيلومتر گاردريل را از ديگر اقدامات انجام شده در اين مدت اعلام كرد.

به گفته وي،  استان قزوين هم اكنون پنج هزار و 37 كيلومتر راه روستايي دارد كه دو هزار و 116 كيلومتر آن تاكنون آسفالت شده و 907 كيلومتر آن شوسه و دو هزار و 14 كيلومتر آن جيپ رو است.

لینک

       

30 مهرماه در تهران برگزار مي شود:

سومين اجلاس مشترك همكاري هاي بندري ـ دريايي ايران و سوريه

 

سومين اجلاس مشترك همكاري هاي بندري ـ دريايي ايران و سوريه با عزيمت هيأت اعزامي به سرپرستي معاون وزير حمل و نقل دريايي سوريه و مديران بنادر طرطوس و لاذقيه اين كشور به تهران و ملاقات با معاون وزير راه و ترابري و مديرعامل سازمان بنادر و كشتيراني با هدف گسترش و تقويت همكاري هاي دريايي دو كشور از 30 مهرماه در تهران آغاز به كار مي كند.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان بنادر و كشتيراني، مدير كل ترانزيت و تعرفه اين سازمان با اعلام اين خبر افزود: توسعه فعاليت ها و همكاري هاي ترانزيتي ايران و سوريه، بررسي مشاركت بخش خصوصي ايران در توسعه تأسيسات بنادر بازرگاني، صيادي و تفريحي سوريه، اعزام كارشناسان سوري به ايران جهت حضور در دوره هاي آموزش تخصصي بندري و دريايي، و فعال كردن مفاد توافقنامه حمل و نقل دريايي دو كشور از اهداف اصلي اين اجلاس         مي باشد.

بر پايه اين گزارش هيأت اعزامي از كشور سوريه در بازديد از تأسيسات بندري استان هرمزگان، امضاي توافقنامه خواهرخواندگي بين بنادر طرطوس (سوريه) و بندر شهيد رجايي (ايران) را مورد بحث و تبادل نظر و تصويب نهايي قرار مي دهند.

 

لینک

       

از ساعت 6 بعدازظهر تا 6 صبح روز بعد:

محور هراز به مدت دو هفته مسدود مي باشد

 

روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان مازندران اعلام كرد: به منظور تعريض و بهسازي مسير در محدوده سه راهي بلده در محور هراز، اين محور از روز شنبه 28/7/86 به مدت دو هفته از ساعت 6 بعدازظهر الي 6 صبح روز بعد به طور كامل مسدود مي باشد.

رانندگان و مسافرين محترم مي توانند در روزهاي ياد شده، ضمن رعايت كليه نكات ايمني و با احتياط كامل از طريق محور فيروزكوه تردد نمايند.

 

لینک

       

اقدامات گسترده اداره كل راه و ترابري استان مازندران در بخش راه روستايي

مهندس موسي رحيمي معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان مازندران بيان كرد: در سطح استان تعداد زيادي از شهرستانها از محورهاي روستايي مهمي برخوردارند كه هر كدام از اين محورها روستاهاي زيادي را تحت پوشش قرار مي دهند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان مازندران، معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان با اشاره به برنامه هاي اين اداره كل براي بهسازي راه هاي روستايي تصريح كرد: يكي از اهداف و برنامه ريزي هاي اين اداره كل اجراي بهسازي محورهاي روستايي استان مي باشد و با توجه به سقف اعتبارات تخصيصي نسبت به انجام اين پروژه ها اقدام لازم صورت مي گيرد. بدين منظور راه هاي ارتباط بين استاني، بين شهرستاني و بين بخشي اوليت پروژه هاي در حال اجراست.

مهندس رحيمي در ادامه گفت: مطالعاتي هم در اين خصوص انجام شده و يا در دست برنامه ريزي است كه انشاءا... با تصويب آن و تأمين اعتبارات لازم عمليات اجرائي اين پروژه ها شروع خواهد شد.

پروژه هاي روستايي گلوگاه ـ سرخ گريوه، بيشه بند به سابق محله ـ پاسند غريب محله ـ پاوند سرخ گريوه در شهرستان بهشهر بند بن لايي و استخر پشت در شهرستان نكاء محمد آباد ـ پاچي ميانا ـ چورت، كتريم ـ مرگاو و چالو در شهرستان ساري، كله بند در اسله و زير آب لاجيم در شهرستان سوادكوه شيخ موسي از جمله آنها است.

همچنين پروژه روستايي ديوا، فيلبند، درازكلا، خليل كلا، و پل فك رئيسكلا، در شهرستان بابل نمارستاق، دلارستاق، بهرستاق، چلاو و آمل شاهكتي در شهرستان آمل رودبارك ـ لاسكتي و ناحيه انگرودياسل در شهرستان نور دوز بن دلير در چالوس بين بركن، گرمدر ويسر، ناصرآباد و چتن در نوشهر سه هزار به الموت، سرن درجان شهرستان تنكابن و تمل كيت گيري (اشكور) در رامسر بخشي از پروژه هاي محوري در دست اجراي اداره كل راه و ترابري استان مازندران در راه هاي روستايي مي باشد.

گفتني است راه هاي روستايي استان به لحاظ پراكندگي و همچنين طول راه زياد و برقراري ارتباط روستائيان به مراكز شهري و جابجايي توليدات كشاورزي خصوصاً در بخش محورهاي روستايي از اهميت زيادي برخوردارند.

 

لینک

       

اداره كل راه و ترابري استان مازندران در نمايشگاه تخصصي ستاد حوادث

 

اداره كل راه و ترابري استان مازندران به مناسبت هفته كاهش بلاياي طبيعي در نمايشگاه تخصصي اعضاء ستاد حوادث استان كه در تاريخ 25 و 26 مهرماه 1386 در مجتمع فرهنگي و هنري اداره كل ارشاد اسلامي مازندران برگزار گرديد، حضور فعال و چشمگيري داشت.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان مازندران، در اين نمايشگاه اداره كل راه و ترابري استان با ارائه دستاوردها و اقدامات پيشگيرانه در راستاي كاهش اثرات بلاياي طبيعي همانند (زلزله كندوان، سيل نكاء، سيل غرب استان و ...) توسط اين اداره كل انجام شد، در معرض ديد بازديدكنندگان و همشهريان عزيز قرار داد.

لازم به ذكر است در همايشي كه به اين مناسبت برگزار شد از معاونت هاي راهداري و راهسازي كه بيشترين همكاري را با ستاد حوادث استان داشته، با اهداء لوح سپاس و هدايا تجليل به عمل آمد.

لینک

       

انجام عمليات لكه گيري و روكش آسفالت در استان لرستان

 

      از ابتداي سال 86 تا پايان شهريور ماه ، در 192 كيلومتر از راههاي اصلي استان لرستان عمليات لكه گيري و روكش آسفالت انجام شده است .

       به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري لرستان ، عباس رضايي مدير كل راه و ترابري استان با اعلام اين خبر، گفت : در شش ماهه اول سال جاري با وجود شرايط نامساعد جوي در ماههاي اول سال، توانسته ايم با صرف اعتباري معادل 42375 ميليون ريال حدود 80 كيلومتر از راههاي اصلي استان را ( با تناژ85000 تن آسفالت)آسفالت نموده و عمليات لكه گيري حدود 112 كيلومتر(245000 مترمربع) از اين راهها را به اتمام برسانيم .

لینک

       

كاهش تلفات ناشي از تصادفات رانندگي دراستان لرستان

 

   بر اساس آمار ارائه شده از سوي پزشكي قانوني استان لرستان تعداد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي برون شهري دراين استان در شهريور ماه سال 86 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 50 درصد   كاهش داشته است .                                                                                                                              

   به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان لرستان ، عباس رضايي مديركل اين اداره كل با اعلام اين خبر گفت: با وجود حجم بالاي ترافيك در سطح راه هاي استان در شهريور ماه  و با توجه به اقدامات صورت گرفته در راستاي افزايش ايمني در سطح راه ها ، خوشبختانه تعداد افرادي كه در شهريور ماه سال جاري بر اثر وقوع سوانح رانندگي جان خود را از دست داده اند ، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 50 درصد كاهش يافته است .

همچنين در شش ماهه اول سال 86 ، حدود 350 كيلومتر از راههاي روستايي استان لرستان بهسازي و آسفالت شده است .

  مدير كل راه و ترابري استان لرستان ادامه داد: از ابتداي سال جاري تا پايان شهريور ماه، حدود 350 كيلومتر از راههاي روستايي استان بهسازي وآسفالت شده و حدود 138 كيلومتر عمليات راهشكافي صورت گرفته است .

لینک

       

برگزاري جلسه شوراي حمل و نقل در استان لرستان

 

      جلسه شوراي هماهنگي حمل و نقل استان لرستان با هدف هماهنگي و تعامل بيشتر دستگاههاي ذيربط  در زمينه حمل و نقل ، بررسي مشكلات موجود و ارائه راهكارهاي مناسب در جهت تقويت و بهبود  صنعت حمل و نقل در استان برگزار شد .

      به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان لرستان ، در اين جلسه كه به رياست  مهندس عباس رضايي مديريت اين اداره كل و رئيس شوراي حمل و نقل استان و با حضور مديران ساير دستگاههاي بخش حمل و نقل و فرمانده پليس راه استان تشكيل شد ، افراد حاضر در جلسه ضمن ارائه خلاصه اي از عملكرد دستگاه مربوطه در شش ماهه اول سال جاري و برنامه هاي پيشنهادي مورد نظر  تا پايان سال ، به بحث و تبادل نظر در خصوص رفع مشكلات موجود و تقويت هر چه بيشتر موضوع  حمل و نقل در استان پرداختند .

لینک

       

شوراي مسئولان راه و ترابري استان ايلام تاكيدكردند:

راهداري زمستاني، تجهيز ساختمان هاي راهداري و توجه به ايمني بيشتر جاده ها

شوراي مسئولان راه و ترابري استان ايلام ضمن بررسي عملكرد شش ماهه امسال بر آمادگي هر چه بيشتر جهت راهداري زمستاني، تجهيز ساختمان هاي راهداري و توجه به ايمني بيشتر جاده ها تأكيد كردند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان ايلام، مهندس نصرالهي زاده مدير كل اين اداره در اين جلسه هدف از برگزاري چنين جلساتي را استفاده از تجربيات همكاران و آسيب شناسي برنامه ها و بررسي پيشنهادات همكاران و احياناً علل تحقق نيافتن برخي برنامه ها عنوان كرد و گفت: برگزاري چنين جلساتي ارتباط و همدلي بيشتر كاركنان در جهت خدمتگزاري به مردم را در پي دارد.

مدير كل راه و ترابري استان ايلام مرامنامه وزارت راه و ترابري را خدمت به مردم در جهت تحقق شعار عدالت محوري و در چارچوب سياستهاي دولت جمهوري اسلامي، نگهداري راه ها، و ايجاد امكان تردد ايمن براي مردم ذكر كرد و ضمن تأكيد بر فعاليت در چارچوب قوانين و بخشنامه هاي موجود خواستار هماهنگي ادارات شهرستانها با يكديگر و حوزه ستادي و همچنين با نمايندگان دولت و مردم شد.

مهندس نصرالهي زاده كار و خدمت در حوزه راه و ترابري را نوعي ايثارگري خواند و ضمن تشكر و تقدير از زحمات شبانه روزي كاركنان بويژه در شهرستانها موفقيت هاي راه و ترابري استان ايلام و رضايت مردم و مسئولان از اين لحاظ را مرهون و حاصل تلاش يكايك كاركنان قلمداد كرد.

وي به عنوان مثال افتتاح و بهره برداري از 20 پروژه با اعتباري بالغ بر 15 ميليارد تومان در هفته دولت امسال را از موفقيت هاي كم نظير راه و ترابري استان ايلام ذكر كرد.

مهندس نصرالهي زاده به علاوه ضمن تأكيد بر ايمن سازي بيشتر جاده هاي استان و رفع نقاط پرحادثه به كاهش آمار مدير تصادفات در ماههاي اخير نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره كرد.

مدير كل راه و ترابري استان ايلام در ادامه انتخاب مديران از درون سازمان را اقدامي مؤثر و مفيد دانست و هدف از جا به جايي مديران را افزايش خلاقيت، بهبود مديريت و روند جريان كارها اعلام كرد.

گفتني است اين جلسه از ساعت 10 صبح تا 17 عصر سه شنبه بيست و چهارم مهرماه با حضور مدير كل، معاونان، رؤساي ادارات ستادي و ادارات شهرستانهاي استان ايلام در ساختمان اداره كل راه و ترابري اين استان برگزار شد.

لینک

       

حدود 12 كيلومتر از محور آبگرم – آوج در جاده قزوين – همدان چهاربانده شد

 

 

11 كيلومتر و 987 متر از محور آبگرم – آوج در جاده قزوين – همدان چهاربانده شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان قزوين، سيد رضا موسوي مدير كل راه و ترابري استان در مراسم افتتاح اين پروژه كه به مناسبت هفته كاهش آثار بلاياي طبيعي و با حضور جمعي از روحانيون و مسئولان، استانداري قزوين برگزار شد، گفت: براي اجراي اين طرح شامل يك لايه اساس و يك لايه زيراساس هر يك به ضخامت 15 سانتي متر، دو لايه آسفالت بيندر به ضخامت شش و هفت سانتي متر، يك لايه توپكا به ضخامت پنج سانتي متر، 110 هزار متر مكعب خاكريزي و 300 هزار متر مكعب خاكبرداري، ساخت 24 دستگاه پل يك متري، چهار دستگاه دو متري و دو دهانه پل شش متري، بيش از 26 ميليارد و 240 ميليون ريال از محل اعتبارات بانك جهاني هزينه شده است.

مدير كل راه و ترابري استان افزود: با اجراي اين طرح، عرض حدود 12 كيلومتر از جاده آبگرم – آوج، حدفاصل كيلومتر 35 الي 47، با احتساب راه موجود، به 24 متر افزايش يافت.

موسوي در ادامه مدت زمان اجراي اين طرح را طبق قرارداد 18 ماه اعلام و تصريح كرد: عمليات اجرايي اين طرح ملي 11 ماه كاري به پايان رسيد.

مدير كل راه و ترابري استان فزويت يادآور شد: جاده آوج- تاكستان بخشي از محور ترانزيتي همدان – قزوين و يكي از مسيرهاي شرياني براي اتصال استان هاي غربي كشور به مركز و مناطق شرقي است.

موسوي همچنين با اشاره به اينكه مطابق آمار موجود به طور متوسط روزانه حدود ده هزار وسيله نقليه از اين محور عبور مي كند كه حدود 40 درصد آن وسايل نقليه سنگين است، اظهار داشت: طبيعت كوهستاني و شيب هاي تند در بخشي از طول اين مسير موجب شد تا پروژه ساخت باند دوم و تبديل آن به يك مسير چهار خطه به منظور حركت روان و ايمن وسايل نقليه از سال گذشته در دستور كار قرار گيرد.

آيت الله باريك بين نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه قزوين هم در اين مراسم درباره اهميت خدمت به مردم مطالبي بيان و از اقدامات صورت گرفته در اجراي اين طرح قدرداني كرد.

پورمهدي معاون هماهنگي امور عمراني استانداري قزوين هم در سخناني با تجليل از اينكه مدت زمان اجراي اين طرح زودتر از موعد مقرر به پايان رسيده است، افزود: بانك جهاني از سرعت و كيفيت بالاي اجراي طرح هاي عمراني در كشورمان تقدير كرده است.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري قزوين همچنين ابراز اميدواري كرد: با تلاش مسئولان و اختصاص اعتبار راه هاي منتهي به استان قزوين در آينده چهاربانده شود.

همچنين در اين مراسم محمد آهني رئيس ستاد حوادث غيرمترقبه استانداري گزارشي از روند اجراي طرح هاي بانك جهاني در استان قزوين و پيمانكار پروژه تعريض محور آبگرم – آوج از مراحل اجراي اين طرح گزارشي ارائه كردند.

لینک

       

قطارهاي كوچك بدون راننده در آينده نزديك وارد بازار مي شود

 

محققان آلماني در حال كار بر روي ساخت يك سيستم قطار كوچك موسوم به «ريل كپ» هستند كه مي تواند بدون راننده حركت كند.

به گزارش ساينس ديلي، محققان دانشگاه «پادربورن» در حال حاضر نمونه اوليه كوچكي از اين سيستم حمل و نقل جديد را ابداع كرده اند كه براي آزمايشات بيشتر تحت شرايط طبيعي، آماده است.

سرمايه گذاري براي تحقيق بر روي ريل كپ تاكنون بيش از 5/15 ميليون دلار هزينه در بر داشته و ساخت نمونه اوليه اين قطار كوچك در اندازه مناسب به 28 ميليون دلار ديگر هزينه نياز دارد. بودجه بيشتري را نيز بايد به سازگار كردن خطوط  راه اهن آلمان با ريل كپ اختصاص داد. واگن هاي اين سيستم براي حركت بر روي پل، از ميدان هاي مغناطيسي استفاده مي كند و مي توانند به صورت گروهي و يا مجزا كار كنند.

در صورتي كه بودجه لازم به اين سيستم اختصاص يابد و طرح براساس برنامه پيش رود، توانايي اين قطار براي جابجايي مسافران و بارهاي آنها در واگن هاي كوچكتر و بدون راننده، كارايي مسافرت در آلمان را به مراتب افزايش خواهد يافت.
لینک

       

طرح ساخت راه آهن امارات به زودي نهايي مي شود

 

طرح ساخت راه آهن امارات متحده عربي به طول بيش از 350 كيلومتر به زودي نهايي و به هيأت دولت اين كشور ارائه مي شود، شبكه راه آهن امارات متحده عربي، شهر ابوظبي را به سواحل شرقي اين كشور متصل و در آخرين مرحله  به شبكه ريلي كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس خواهد پيوست.

شش كشور امارات متحده عربي، عربستان سعودي، بحرين، قطر، كويت و عمان كه عضو شوراي همكاري خليج فارس مي باشند، چند سالي است كه به دنبال ايجاد راه آهن مشترك ميان كشورهاي خود هستند.

شبكه راه آهن امارات متحده عربي قرار است اميرنشين هاي رأس الخيمه ، فجيره، شارجه و دبي را نيز به يكديگر متصل كند.

طرح احداث شبكه ريلي امارات يكي از طرح هاي استراتژيك اين كشور است كه براي جا به جايي مسافر و بار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ايجاد شبكه راه آهن در امارات متحده عربي مي تواند حجم تردد كاميون هاي سنگين و نيمه سنگين حمل بار كه موجب آلودگي هوا و ترافيك در جاده هاي اين كشور شده است را كاهش دهد.

در حال حاضر كارخانه فرانسوي آلستوم با انعقاد قراردادي به ارزش سه ميليارد دلار ساخت واگن هاي مورد نياز راه آهن امارات را بر عهده گرفته است.

لینک

       

ديدار مدير عامل راه آهن با معاون اول راه آهن روسيه

 

 

در آستانه سفر رياست جمهوري روسيه به ايران معاون اول راه آهن روسيه در رأس هيأتي با مدير عامل راه آهن ديدار و گفت و گو كرد.درجريان اين ديدار كه با محوريت برقي شدن محور تبريز – آذرشهر برگزار شد، بر انعقاد قرارداد برقي كردن اين محور پيش از سفر رياست جمهوري روسيه به تهران تأكيد شد.

هيأت راه آهن روسيه همچنين آمادگي خود را براي گسترش همكاري هاي مشترك، انتقال دانش فني و تأمين نيازهاي طرف ايراني اعلام كرد.شايان ذكر است هيأت راه آهن روسيه همچنين از كارخانه هاي واگن سازي پارس و مترو بازديد و مذاكراتي نيز با دكتر بهبهاني، معاون وزير راه و ترابري انجام داد.

لینک

       

وزات راه و ترابري برگزار مي كند

 اولين آزمون سنجش صلاحيت حرفه­اي مهندسان ناظر و رؤساي كارگاه ها

 

معاونت آموزش، تحقيقات و فناوري وزارت راه و ترابري اولين آزمون سنجش صلاحيت حرفه­اي مهندسان ناظر و رؤساي كارگاه ها را برگزار مي‌كند.

به گزار ش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، برگزاري اين آزمون جهت تحقق اهداف استراتژيك و در راستاي ايفاي نقش در ايجاد و توسعه زيرساخت هاي حمل ‌و ‌نقل در سطح استانداردهاي جهاني و ارتقاء كمي و كيفي آن و همچنين ايجاد تحول در منابع انساني شاغل در اين بخش است.

 اين گزارش مي افزايد؛  اين آزمون در كشورهاي توسعه يافته متداول بوده و به عنوان عامل مؤثر در ارتقا دانش و مهارت نيروي كار به شمار مي رود  و  در ايران نيز بر اساس بند "ج" ماده 55 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و مفاد بخشنامه شماره 4800/11 مورخ 22/3/86  وزير راه و ترابري موضوع ابلاغ نظام نامه ياد شده برگزار خواهد شد . همچنين  بر اساس  مفاد نظام نامه مذكور، داشتن گواهينامه صلاحيت حرفه‌اي از شرايط اشتغال در پروژه‌هاي وزارت راه و ترابري خواهد بود.

بر اين اساس كليه مهندسان ناظر و رؤساي كارگاههاي شاغل در پروژه‌هاي وزارت راه و ترابري (سازمانها، شركتها و ادارات كل راه و ترابري استان ها) ملزم به شركت در اين آزمون مي‌باشند.

واجدين شرايط مي توانند جهت اطلاعات بيشتر در خصوص ثبت نام در اين آزمون به سايتwww.mrtt.ir  مراجعه ويا با تلفن هاي 82244188 و 82244137 تماس حاصل نمايند .

لینک

       

اولين دفتر فروش بليت قطارهاي ايران در خارج از كشور در كويت داير شد

 

در راستاي توسعه صنعت گردشگري و جذب مسافران كشورهاي همسايه و همچنين گسترش نمايندگي هاي فروش بليت قطار در خارج از كشور اولين نمايندگي كل فروش بليت قطار در كشور كويت آغاز به كار كرد.

نوراله نياوند رئيس كميسيون تعرفه و بليت شركت قطارهاي مسافري رجاء با اعلام اين خبر گفت: واگذاري نمايندگي فروش بليت قطار در خارج از كشور در پي درخواست هاي مكرر شركت هاي فعال در امر گردشگري در مناطق شيعه نشين كشورهاي حاشيه خليج فارس و ديگر كشورهاي همسايه صورت گرفته است.

نياوند اظهار داشت بعد از كشور كويت هم اكنون قرارداد دومين نمايندگي فروش بليت قطار در خارج از كشور در عراق منعقد شده و اپراتورهاي فروش آن در حال گذراندن دوره هاي آموزشي هستند.

وي گفت: هم اكنون 12 آژانس مسافرتي از عراق و 4 آژانس خدمات مسافرتي از كشورهاي عربستان، بحرين، عمان و لبنان با تحويل مدارك، تقاضاي اخذ نمايندگي فروش بليت قطار مسافري ايران را دارند كه موضوع در حال بررسي و اقدام مي باشد.

نياوند اظهار داشت: در واگذاري نمايندگي فروش بليت قطار تمام جوانب از جمله صلاحيت هاي متقاضيان و تطبيق شرايط آنان با استانداردهاي آئين نامه واگذاري مورد توجه قرار مي گيرد و در صورت تأييد نمايندگي فروش بليت واگذاري مي شود.

نياوند ظرفيت پايين پروازهاي داخلي و برنامه ريزي مطلوب پروازهاي ورودي از كشورهاي مربوطه توسط آژانس هاي متقاضي را از يك طرف و استفاده از حمل و نقل تركيبي و وضعيت مناسب رو به بهبود قطارهاي مسافري در داخل كشور را از دلايل عمده درخواست هاي مطرح شده اعلام كرد.

 

لینک

       

كاهش 13 درصدي تلفات جاده اي در لرستان

 

 

مهندس بازوند معاونت امور عمراني استانداري اعلام داشت: در 6 ماهه اول سالجاري نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، تلفات جاده اي در لرستان 13 درصد كاهش داشته است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه  و ترابري استان لرستان در دومين جلسه شوراي كاهش تصادفات استان كه در محل كار معاونت امور عمراني و با حضور اعضاي شوراي موصوف برگزار گرديد.

معاونت امور عمراني استانداري و رياست آن شورا، نصب علائم راهنمايي و رانندگي در سطح محورهاي مواصلاتي و پخش برنامه هاي آموزشي توسط صدا و سيماي مركز لرستان را از جمله اقدامات اساسي و مورد نياز و با اولويت جهت كاهش تصادفات جاده اي برشمردند.

وي تصريح نمود: اداره كل راه و ترابري به عنوان مجري ايمن سازي محورهاي مواصلاتي استان لازم است تابلوهاي راهنمايي و رانندگي بيشتري در محورهاي روستايي نصب نمايد.

در ادامه جلسه مهندس نصرت ا... حيدري مدير سازمان حمل و نقل و پايانه هاي لرستان ضمن اعلام خبر به بهره برداري رساندن شهرك ترافيك در مركز استان با هدف ارتقاي سطح دانش و آگاهي دانش آموزان در آينده اي نزديك؛ اظهار داشت به منظور آشنايي عامه مردم با قوانين و مقررات حمل و نقل جاده اي، ارتقاي آگاهي مردم؛ بخصوص فعالان بخش از جمله رانندگان، برنامه ي راديويي ويژه اي تحت عنوان صداي راهبران با هفته اي دو برنامه بصورت زنده تا اوايل آبان ماه سالجاري راه اندازي خواهد شد.

لینک

       

اختصاص 9 ميليارد ريال براي خريد ماشين آلات راهداري در استان قزوين

 

 سالجاري 9 ميليارد ريال اعتبار براي خريد ماشين آلات راهداري اداره كل راه و ترابري استان قزوين اختصاص يافته است.

 به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان قزوين،  مسعود حق لطفي معاون راهداري اداره كل راه و ترابري استان قزوين با بيان اين خبر گفت: با اين ميزان اعتبار تاكنون شش دستگاه نمك پاش مكانيزه و يك دستگاه گريدر خريداري شده است.

حق لطفي اظهار كرد : همچنين از محل اين اعتبارات، يكدستگاه تريلر كشنده سنگين، يك دستگاه بيل مكانيكي و سه دستگاه لودر در آينده نزديك به ناوگان راهداري اداره كل راه و ترابري استان قزوين افزوده خواهد شد.

معاون راهداري اداره كل راه و ترابري استان قزوين در ادامه با اشاره به اختصاص بيش از شش ميليارد ريال براي تجهيز ناوگان سنگين و سبك راهداري اين اداره كل در سال گذشته اظهار داشت: با اين ميزان اعتبار سه دستگاه كريدر، يك دستگاه لودر و ده دستگاه وانت نيسان به منظور گشت راهداري خريداري شد.

حق لطفي با اشاره به نقش محوري ماشين آلات در عمليات راهداري از جمله تنظيم شيب شيرواني جاده ها، برفروبي و نمك پاشي زمستاني و پاك كردن قنوها گفت: اداره كل راه و ترابري استان قزوين هم اكنون 234 دستگاه ماشين آلات سنگين و نيمه سنگين و 73 دستگاه ماشين آلات سبك دارد كه در اين بخش با كمبود اعتبار و فرسودگي ناوگان مواجه هستيم.

وي ميانگين عمر استاندارد ماشين آلات سنگين و نيمه سنگين را 15 سال و سبك را 10 سال اعلام و تصريح كرد: در حال حاضر ميانگين عمر ماشين آلات سنگين و نيمه سنگين اداره كل راه و ترابري استان قزوين 23 سال و سبك به 13 سال مي رسد كه براي جبران اين كمبودها به بيش از 50 ميليارد ريال اعتبار نياز داريم.

لینک

       

برگزاري نخستين دوره آموزشي حمل و نقل مواد خطرناك در لرستان

 

 

اولين كارگاه آموزشي حمل و نقل مواد خطرناك ويژه رانندگان ناوگان حامل مواد خطرناك درا ستان لرستان برگزار گرديد.

به گزار ش روابط عمومي سازمان حمل و نقل و پايانه هاي  استان لرستان ، در اين دوره آموزشي كه با هدف ارتقاي مهارت هاي رفتاري و دانش رانندگان حرفه اي به ويژه رانندگان محصولات نفتي با الزامات و وظايف قانوني خود، همچنين ايجاد بستر مناسب براي پياده سازي آيين نامه اجرايي مواد خطرناك برگزار شد 42 نفر از رانندگان فعال طي 252 نفر – ساعت آموزش هاي لازم را آموختند.

در دوره ي مذكور كه با همت سازمان حمل و نقل و پايانه هاي لرستان و همكاري شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه لرستان برپا شد، حضار در دوره ضمن آشنا شدن با محمولات مواد خطرناك از جمله مايعات، جامدات، گازها و علامت گذاري وسائط نقليه حامل مواد خطرناك، نحوه بكارگيري تجهيزات ايمني مربوط به ناوگان حمل كننده مواد خطرناك را نيز آموزش ديدند.

لینک

       

جذب 190 ميليارد ريال اعتبار براي طرح هاي حمل و نقل لرستان

 

مدير سازمان حمل و نقل و پايانه هاي لرستان گفت: ايجاد حمل و نقل سريع، ايمن و مطمئن فقط در سايه تعامل و همكاري فعالان بخش اعم از مسئولين تشكل هاي صنفي، رانندگان و مسئولين دستگاههاي اجرايي ذيربط محقق خواهد شد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان حمل و نقل و پايانه هاي استان لرستان در جلسه اي كه با هدف بحث و تبادل نظر در خصوص بررسي ديدگاه هاي مسئولين انجمن هاي صنفي رانندگان وسائط نقليه سنگين لرستان در محل سازمان حمل و نقل اين استان برگزار گرديد، مهندس حيدري با اشاره به همكاري و عملكرد مناسب بخش حمل و نقل عمومي، گفت: در خصوص جذب اعتبارات مورد نياز از محل تسهيلات اعطايي در قالب طرح بنگاه هاي كوچك اقتصادي و زودبازده، سال گذشته 190 ميليارد ريال در قالب معرفي 664 طرح در بخش حمل و نقل توسط اين سازمان جذب شد كه با تعامل و همكاري فعالان بخش و انجام پيگيري هاي لازم اين مبلغ در سالجاري به 700 ميليارد ريال افزايش يافته و در كار گروه اشتغال استان با حضور استاندار نيز مصوب گرديده است و اين مهم اشتغال زايي1240 نفر در بخش حمل و نقل عمومي لرستان را در پي خواهد داشت.

در ادامه جلسه محمد ابراهيم اسكندري نايب رئيس كانون انجمن صنفي رانندگان وسائط نقليه سنگين كشور نيز موضوع سلامتي جسمي و روحي رانندگان را بسيار با اهميت خواند و گفت: فقدان سلامت جسمي، فكري و امنيت شغلي رانندگان باعث ايجاد ضايعات جبران ناپذير و اثرات مخرب در سطح كلان جامعه مي شود كه به منظور جلوگيري از اين معضل با 5 سال فعاليت مستمر دست اندركاران و تشكل هاي صنفي؛ لايحه كاهش بيمه رانندگان به مأخذ 37/10 در مجلس شوراي اسلامي تصويب و اين دست آورد بزرگ با تعامل وزراي راه و ترابري، رفاه و تعاون و پيگيري مسئولين ذيربط ميسر شد، كه از اين پس رانندگان فعال بخش حمل و نقل عمومي مي توانند با مراجعه به سازمان تأمين اجتماعي و پرداخت 3/1 حق بيمه خود از خدمات مورد نياز برخوردار شوند.

محمد ابراهيم اسكندري ضمن قدرداني از برگزاري چنين نشست هايي تصريح نمود: در سايه هم انديشي وضعيت و جايگاه واقعي قشر زحمتكش راننده و شركت هاي حمل و نقل مشخص خواهد شد كه تلاش سازمان حمل و نقل و پايانه هاي لرستان براي برگزاري سمينار منطقه اي حمل و نقل جاده اي استان هاي غرب كشور باعث شتاب بخشيدن به توسعه صنعت حمل و نقل لرستان مي شود.

لینک

       

انتصاب هاي جديد در اداره كل راه و ترابري استان گلستان

 

طي احكام جداگانه اي از سوي مهندس شورابي، مدير كل راه و ترابري استان گلستان،  رحيم هلاكو به سمت سرپرست اداره نظارت بر راه هاي روستايي، عيسي حق طلب به سمت رياست اداره ايمني و حريم راهها،  غلامعلي باراني به سمت رياست اداره نگهداري راههاي روستايي و  مجتبي ابراهيمي به سمت سرپرست اداره ماشين آلات و در اداره كل راه و ترابري استان گلستان منصوب شدند.

لینک

       

برگزاري همايش طرح پاك توسط اداره كل راه و ترابري استان گلستان

 

 اداره كل راه و ترابري استان گلستان در آبان ماه سال جاري همايش طرح پاك را برگزار خواهد كرد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان گلستان مهندس شورابي در جلسه شوراي راهداري با اعلام اين خبر  گفت: به منظور حفظ و نگهداري و جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرقانوني و ممانعت از ايجاد بازارچه هاي موقت و دائم دستفروشان فصلي و پاكيزگي حريم راههاي استان و آموزش و فرهنگ سازي نگهداري از حريم راهها اداره كل راه و ترابري استان گلستان اقدام به برگزاري همايش طرح پاك در آبانماه سالجاري خواهد كرد.

وي موضوعات همايش را:

1-      حفظ زيبايي حريم راهها به عنوان سرمايه ملي

2-      افزايش ايمني راهها به عنوان سرمايه ملي

3-      چگونگي برخورد مناسب در برخورد متجاوزان و متصديان و متخلفان به حريم راهها به عنوان سرمايه ملي

4-      مشاركت عمومي براي حفظ و نگهداري راهها به عنوان سرمايه ملي

5-   چگونگي نگهداري از علائم و تجهيزات نصب شده در راهها به عنوان سرمايه ملي  ذكر كرد و اضافه كرد به سه نفر از ارائه كنندگان مقالات برتر در هر يك از موضوعات مطرح شده جوائز نفيسي اهدا خواهد شد.

مدير كل راه و ترابري استان گلستان ايجاد دبيرخانه همايش، چاپ فراخوان مقاله در روزنامه سراسري و تعامل و هماهنگي با ارگانها و سازمانهاي استاني را از اهم فعاليتهاي انجام شده تاكنون نام برد و افزود : اين طرح با همكاري استانداري گلستان، نيروي انتظامي، آموزش و پرورش، جمعيت هلال احمر، ميراث فرهنگي، صدا و سيماي استان و دادگستري استان در استان برگزار مي شود.

مهندس شورابي  فرمانداران، شهرداران، بخشداران، اعضاي محترم شوراي اسلامي روستاهاي حاشيه راه و ديگر مسئولين شهرستاني و استاني را از مشاركت كنندگان در اين همايش برشمرد و در خاتمه از كليه علاقه مندان و صاحب نظران جهت ارائه مقالات خود در اين همايش دعوت به عمل آورد.

لینک

       

كاهش تصادفات جاده اي در راه هاي استان گلستان

 

 تصادفات جاده اي در راه هاي استان گلستان كاهش يافت.

 به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان گلستان مهندس شورابي در جلسه شوراي راهداري  استان  ضمن اعلام  اين خبر  گفت: با تعامل و برنامه ريزي مناسب و اقدامات به عمل آمده در شش ماهه اول سال جاري تصادف جاده اي 9/26 درصد كاهش يافته است.

مدير كل راه و ترابري استان گلستان اضافه كرد: استان گلستان در شش ماهه اول سال گذشته نيز با 21 درصد كاهش تصادفات جاده اي در اين زمينه مقام اول را كسب كرده بود.

وي در پايان يادآور شد؛ تلاش مستمر، تجهيز راهها به علائم هشداردهنده و رعايت مقررات از سوي رانندگان محترم را از عوامل اين موفقيت بوده است.

لینک

       

انجام هفتمين مرحله راهداري محوري در راه هاي كرمانشاه

 

هفتمين مرحله راهداري محوري در راههاي شرياني اداره كل راه و ترابري استان كرمانشاه در سال 1386 انجام شد.  به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان كرمانشاه اين عمليات كه به مدت شش روز در محور اسلام آباد غرب – ايلام به طول 15 كيلومتر با حضور فعال ادارات راه و ترابري شهرستانهاي گيلان غرب و اسلام آباد غرب برگزار شد، علاوه بر نصب حدود 60 عدد تابلوهاي اخطاري و اطلاعاتي و مسير نما و جمع آوري تابلوهاي فرسوده و تخريبي شانه ها و حريم راه در طول مسير در دو طرف رگلاژ و تسطيح شد و عمليات راهداري از قبيل قيرپاشي تك كت – پاكسازي دهانه ورودي و خروجي پل ها – درزگيري با قير MC2 – لكه گيري و روكش موضعي آسفالت انجام پذيرفت و بر اساس اظهار معاونت راهداري اين اداره كل معادل 750 ميليون ريال عمليات راهداري به مرحله اجرا درآمده است.

لینک

       

برگزاري دوره آموزشي حمل و نقل مواد خطرناك در استان قم

 

دوره آموزشي حمل و نقل مواد خطرناك ويژه مديران و پرسنل شركتهاي حمل و نقل كالاي قم به منظور آشنايي و ارتقاي سطح دانش تخصصي دست اندركاران بخش حمل و نقل و افزايش ايمني عبور و مرور در محورهاي مواصلاتي برگزار شد.

 به گزار ش روابط عمومي  سازمان حمل و نقل و پايانه هاي  استان قم  در اين دوره آموزشي كه با همكاري انجمن صنفي حمل و نقل كالاي قم و به مدت 2 روز در سازمان حمل و نقل و پايانه هاي استان قم برگزار گرديد، شركت كنندگان با انواع مواد خطرناك، نحوه شناسايي اين مواد، شرايط وسيله نقليه حامل مواد خطرناك، وظايف دست اندركاران حمل مواد خطرناك و نحوه كمك رساني به هنگام بروز حوادث رانندگي ناشي از حمل مواد خطرناك آشنا شدند.

 شايان ذكر است اين دوره بزودي براي كليه رانندگان بخش مواد خطرناك نيز برگزار خواهد شد.

لینک

       

آزادي رانندگان زنداني زير ديه

 

 

 به همت سازمان حمل و نقل و پايانه هاي  استان همدان  در ماه مبارك رمضان مراسمي باعنوان گلريزان جهت كمك به  آزادي رانندگان زنداني محكوم به پرداخت ديه برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومي سازمان حمل و نقل و پايانه هاي استان همدان  در اين مراسم  مدير كل اين سازمان  اظهار داشت رانندگان قشر زحمتكش و رو در رو با حوادث جاده اي هستند.

باقر جوان با دعوت از انجمن هاي صنفي شركتهاي حمل و نقل و تشكل هاي صنفي رانندگان به منظور جمع آوري كمكهاي نقدي براي كمك به رانندگان زنداني محكوم به پرداخت اضافه كرد: مراسم گلريزان در سالهاي گذشته نيز انجام شده است ولي امسال تصميم بر اين شد كه با هماهنگي بيشتر اين عمل پسنديده منسجم گردد كه خوشبختانه با عزم و اراده اعضاي صنف و استقبال اصناف روبرو شده است.

  و ي در پايان از اعضاي انجمن ها ، تشكل هاي صنفي و انجمن صنفي رانندگان به خاطر مشاركت در امور خيرخواهانه تقدير و تشكر كرد.

لینک

       

امضاي تفاهم نامه در زمينه توسعه همكاريهاي

حمل ونقلي بين ايران و ارمنستان

امروز تفاهم نامه گسترش همكاريهاي حمل ونقلي بين دو كشور ايران و ارمنستان بين معاونان وزراي دوكشور در تهران به امضا رسيد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، در اين مراسم مهندس رحمتي بر گسترش روابط دو كشور در حوزه حمل و نقل تاكيد و از ارتباط گسترده تر دو ملت در حوزه هاي مختلف اجتماعي فرهنگي و گردشگري استقبال كرد.

بنا براين گزارش در اين مراسم معاون برنامه ريزي و اقتصاد حمل و نقل وزير راه و ترابري تصريح كرد: در نشست دو روزه هياتهاي ايراني و ارمني موضوع ترانزيت از مبادي ورودي بندر انزلي و خروج از بندرعباس مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

وي بيان كرد: با توجه به مطالعات انجام شده در هر دو كشور براي اتصال خطوط ريلي، ظرف يك ماه آينده نتايج بررسي هاي نهايي در اين زمينه اعلام خواهد شد.

دكتر بهبهاني يادآور شد: در نخستين اجلاس مشترك همكاري بين دو كشور ايران و ارمنستان مقرر شد هر شش ماه يكبار اجلاس مشترك برگزار شود.

 در اين مراسم بيگلريان معاون اول وزير حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان از وزير راه و ترابري كشورمان دعوت كرد تا در مراسم افتتاح مسير دوم جاده ارمنستان به ايران كه با حضور رئيس جمهور ارمنستان به بهره برداري مي رسد، شركت داشته باشد.

وي بيان كرد: امضاي تفاهم نامه همكاري بين دو كشور ما را يك گام به جلو مي برد و مشتركات گسترده در زمينه هاي مختلف تاريخي و فرهنگي بين ايران و ارمنستان زمينه را براي گسترش روابط فراهم مي كند.

لینک

       

معاون وزير حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان:

مسير دوم جاده ارمنستان – ايران چهارم آبان افتتاح مي شود

معاون وزير حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان كه در رأس هيأتي به تهران سفر كرده است، اعلام كرد: چهارم آبان (26 اكتبر) مسير دوم جاده اي بين دو كشور ايران و ارمنستان با حضور رئيس جمهور ارمنستان افتتاح مي شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، معاون برنامه ريزي و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و ترابري در راس هيات ايراني نشست دوجانبه حضور داشت، با اظهار اميدواري براي ادامه منظم اجلاس هاي همكاري بين دو كشور در زمينه حمل و نقل، تصريح كرد: گسترش همكاريها در زمينة حمل و نقل از جايگاه مهمي برخوردار است و ايران آماده هرگونه همكاري با ارمنستان است و اميدواريم در پايان نشستهاي كارشناسي اين هياتها تفاهم نامه در زمينة حمل و نقل به امضاي دو طرف برسد.

دكتر حميد بهبهاني خاطرنشان كرد: حدود 700 اتوبوس و 50 هزار دستگاه بين دو كشور سالانه تردد دارند كه اميدواريم با تسهيل رفت و آمد اين ميزان تردد بين دو كشور افزايش يابد.

بيگلريان معاون اول وزير حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان نيز در اين ديدار با تأكيد بر ادامه نشستهاي دوجانبه در حوزة حمل و نقل، از مسئولان ايراني دعوت كرد در مراسم افتتاح مسير دوم جاده ارمنستان – ايران حضور يابند.

اين مسير، زمان تردد بين ايران و ارمنستان را كوتاهتر مي كند.

وي با اظهار اميدواري به ايجاد خط آهن مستقيم بين دو كشور، اظهار داشت: از برگزاري نشست دوم همكاريهاي حمل و نقلي بين دو كشور در ايران استقبال و اعلام آمادگي مي كنم.

در اين نشست مقرر شد گروه هاي كارشناسي در زمينه حمل و نقل بحث و بررسي و نتايج را در تفاهم نامه اي تنظيم كنند.

لینک

       

تكميل عمليات ساختماني فضاي سرپوشيده پايانه مسافربري بم

فضاي سرپوشيده و ساختمان پايانه مسافربري بم با اعتباري بالغ بر پنج هزار ميليون ريال از محل اعتبارات تخصيص يافته ستاد بازسازي بم با 1800 متر مربع زيربنا توسط اداره كل حمل و نقل و پايانه ها تكميل گرديد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان كرمان ، مهندس احسان عراقي زاده با بيان اين مطلب گفت: پايانه مسافربري بم كه در اثر زلزله كاملاًتخريب گرديد.

كارشناس مسؤول نظارت بر ساخت و بهره برداري اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان كرمان  تصريح كرد: عمليات بازسازي اين پايانه از سال 82 آغاز گرديد، به طوري كه با در نظر گرفتن اولويت مقاوم سازي و استقامت در برابر زلزله هاي احتمالي، امكانات متعددي نيز در آن تعبيه شد كه دفاتر فروش بليت، دفاتر استقرار شركتهاي مسافربري، غرفه هاي تجاري، سالن انتظار مسافران، سرويسهاي بهداشتي و نمازخانه مردانه و زنانه و ... از اين جمله اند.

عراقي زاده در ادامه با اشاره به اينكه پايانه مسافربري بم هنوز به طور كامل آماده افتتاح و بهره برداري نيست، افزود: كار محوطه سازي، حصاركشي، سكوي پياده و سوار نمودن مسافران پايانه هنوز آغاز نشده است كه در صورت تأمين اعتبار يك ميليارد ريالي ظرف سه ماه آينده قابل بهره برداري خواهد بود.

لینک

       

طرح مطالعات مقدماتي كمربندي جنوبي قزوين اجرا شد

طرح مطالعاتي دو مصوبه سفر رياست جمهوري به استان قزوين در بخش راه اجرا شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان قزوين، حسين رحماني رئيس اداره طرح و مطالعات مسير اداره كل راه و ترابري استان با بيان اين خبر گفت: هم اكنون طرح مطالعات مقدماتي كمربندي جنوبي قزوين انجام و براي اخذ مجوز به كميسيون ماده 32 قانون برنامه چهارم توسعه ارسال شده است.

رحماني گفت: با تصويب طرح مطالعات مقدماتي، مطالعات مرحله اول و دوم اجراي اين طرح به زودي آغاز مي شود به گفته وي، كمربندي جنوبي قزوين به طول تقريبي 44 كيلومتر در چهار باند مجزا پيش بيني شده است.

رحماني همچنين درباره پروژه ساخت پل مقابل شركت نفت قزوين اظهار داشت: با تأمين اعتبار از محل منابع مالي وزارت راه و ترابري، شهرداري قزوين و وزارت نفت اين طرح پارسال تصويب و قرارداد اجراي آن به مبلغ 18 ميليارد ريال با پيمانكار منعقد شد كه با تجهيز كارگاه عمليات اجرايي آن در آينده نزديك آغاز مي شود.

وي افزود: با اجراي اين پروژه شامل ساخت پل با دو دهانه 5/12 متري براي عبور ريل آهن و تانكرهاي نفت كش از زيرگذر و شش خط عبور براي وسايل نقليه از روگذر و چهارخطه شدن مسير كامل ميدان تهران قديم قزوين تا شهر محمديه، ضمن تسهيل در رفت و آمد خودروها يكي از نقاط پرحادثه استان اصلاح مي شود.

رئيس اداره طرح و مطالعات مسير اداره كل راه و ترابري استان قزوين همچنين از طرح ارتقاء راه فرعي ضياء آباد – آب ترش به راه اصلي به عنوان يكي ديگر از مصوبات سفر رئيس جمهور در استان نام برد و افزود: طرح مطالعاتي اين جاده انجام و گزارش توجيه فني و اقتصادي آن به سازمان مديريت و برنامه ريزي ارسال شده و پيش بيني مي شود با طي مراحل قانوني، در رديف اعتباري امسال قرار گيرد.

اين مسئول تصريح كرد: طرح ارتقاء جاده ضياء آباد آب ترش به طول 57 كيلومتر و عرض 30/7 متر حدفاصل سه راهي بشر در محور قزوين – لوشان تا سه راهي نهاوند در محور تاكستان – اوج اجرا خواهد شد.

گفتني است طرح بررسي امكان استفاده از باند فرودگاه قزوين براي پروازهاي ضروري، بررسي امكان مستقل نمودن راه آهن قزوين از راه آهن زنجان، واگذاري ساختمان اداره كل راه و ترابري استان به شهرداري و استفاده از آن به عنوان باغ مشاهير و تسريع در دو خطه شدن راه آهن قزوين از ديگر مصوبات سفر رياست جمهوري به استان قزوين در بخش راه و ترابري و حمل و نقل است.

لینک

       

برنامه ريزي براي احداث 50 مجتمع خدماتي – رفاهي بين راهي استان كرمان

به منظور ارتقاي ايمني حمل و نقل جاده اي و در راستاي ساماندهي وضعيت حمل و نقل جاده اي استان كرمان كار احداث مجتمع هاي خدماتي رفاهي – بين راهي استان كرمان شتاب مضاعف خواهد گرفت به طوري كه برنامه ريزي براي احداث تعداد 50 مجتمع در دستور كار اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان كرمان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان كرمان، مهندس جواد هدايتي مدير كل حمل و نقل و پايانه هاي استان كرمان با اعلام اين مطلب گفت: موضوع ساماندهي طرح مجتمع هاي خدماتي رفاهي – بين راهي استان طي چهار جلسه در كميسيون موافقت اصولي استان مطرح و به تعداد 158 درخواست اخذ موافقت اصولي جهت احداث مجمتع خدماتي – رفاهي در محورهاي ارتباطي سطح استان رسيدگي و براساس رأي كميسيون مذكور موافقت اصولي 12 مجتمع به واسطه عدم فعاليت، لغو و در نهايت تعداد 50 موافقت اصولي صادر شد.

مهندس هدايتي در ادامه با اشاره به اينكه كار احداث مجتمع هاي خدماتي رفاهي – بين راهي استان شتاب مضاعفي مي گيرد افزود: تاكنون هفت مجتمع در سطح استان به بهره برداري رسيده است و كلنگ سه مجتمع در مسير كرمان – رفسنجان و شهر بابك – سيرجان طي دو ماه آينده به زمين زده خواهد شد.

لینک

       

در سال 86 نسبت به سال 85

اعتبارات راه هاي روستايي استان ايلام بيش از 36 درصد افزايش يافت

 

مدير كل راه و ترابري استان ايلام از افزايش 4/36 درصدي اعتبارات راه هاي روستايي استان ايلام در سال 86 نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان ايلام، مهندس نصرالهي زاده با اعلام اين مطلب گفت: در سال 85 مبلغ 135 ميليارد و 721 ميليون ريال به توسعه و نگهداري راه هاي روستايي و مرزي استان اختصاص يافت كه اين مبلغ در سال جاري به 184 ميليارد ريال افزايش يافته است.

وي تصريح كرد: اين ميزان اعتبار به منظور احداث، بهسازي، ايمن سازي و نگهداري راه هاي روستايي و مرزي در شهرستانهاي مختلف استان هزينه مي شود.

مهندس نصرالهي زاده با اعلام اينكه طي سالهاي 84 و 85 اعتباري بالغ بر 201 ميليارد و 350 ميليون ريال جهت احداث، بهسازي و ايمن سازي راه هاي روستايي هزينه شده است، افزود: همچنين اعتبارات راه هاي روستايي استان در سال گذشته نيز نسبت به سال 84 بيش از 50 درصد افزايش يافت.

مدير كل راه و ترابري استان ايلام در پايان اظهار داشت: در حال حاضر در استان ايلام تعداد 710 روستا و 2000 كيلومتر راه روستايي وجود دارد.

 

لینک

       

اداره كل راه و ترابري مازندران:

 تمام امكانات راهداري براي ايمني راه ها بسيج مي شود

نشست روساي ادارات راه و ترابري شهرستانها با حضور مهندس بيگدلي مدير كل راه و ترابري استان مازندران و معاون راهداري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان مازندران، مهندس بيگدلي هدف از برگزاري اين جلسه را بررسي امور مربوط به راهداري به ويژه راهداري زمستاني و ايمن سازي راه ها عنوان كرد و افزود: با توجه به نزديك شدن فصل زمستان به منظور هماهنگي و تجهيز امكانات لازم و استقرار آن در گردنه هاي حساس و برف گير استان و همچنين نگهداري و ايمن نگهداشتن راه هاي استان براي برقراري ترددي روان لازم است تمامي امكانات اداره كل بكارگيري شود.

مدير كل راه و ترابري با اشاره به اينكه بايد سعي شود در فصل زمستان تا حتي امكان با به كارگيري كليه امكانات و بسيج تمام همكاران و راهداران عزيز هيچ راهي مسدود نباشد، خاطرنشان ساخت رؤساي ادارات بايد نيازمندي هاي لازم را براي تجهيز ادارات تابعه اعلام و با تمام توان براي نگهداري – ايمن سازي و بازنگهداشتن محورهاي حوزه استحفاظي اهتمام نمايند.

مهندس بيگدلي بر ايجاد تعامل با پليس راه تأكيد و همكاري پليس راه و راهداران عزيز را براي برقراري ترددي امن و روان لازم دانست. پرداخت به موقع به ايمني جاده ها با حذف نقاط حادثه خيز – توسعه عرضي و طولي شبكه راه ها – توسعه و نگهداري روشنايي محورها – ايجاد باندهاي سبقت – نصب علائم ايمني، كامل كردن پويايي و نگهداري آنها از جمله تأكيدات مدير كل راه و ترابري در اين نشست بود.

مهندس بيگدلي با بيان اين مطلب كه مي بايستي خود را موظف به ايمن سازي جاده هاي استان نمائيم افزود: نگهداري راه ها از وظايف اصلي ماست و حفظ سرمايه هاي ملي با عنوان يك كار مؤثر و لازم بايستي به طور مداوم و مستمر كار اصلي اداره كل شمرده شود.

مدير كل راه و ترابري استان با اشاره به معضل جدي تجاوز به حريم جاده ها تصريح كرد: متجاوزان و سودجويان با استفاده از روزهاي تعطيل و حتي بصورت شبانه اقدام به تجاوز حريم راه هاي استان مي كنند كه اين امر اداره كل راه و ترابري استان را با چالش جدي براي توسعه راه ها مواجه ساخته است.

وي همچنين در بخش ديگري دپوي انواع زباله ها و نخاله هاي ساختماني در حواشي راه هاي استان را يك معضل بزرگ توصيف كرد و گفت: روند رو به گسترش اين پديده سيماي مازندران را ناهنجار ساخته است. اداره كل راه و ترابري استان در اين استا براي نگهداري حريم راه ها و جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز مجموعه اقداماتي را در دست انجام داد.

مهندس بيگدلي با توجه به نصب بي رويه و غيرمجاز دست انداز (سرعت گير) در محورهاي درون شهري و مبادي شهرها از مجموعه تلاش ها و اقداماتي كه براي جمع آوري اين دست اندازها توسط ادارات تابعه در سطح استان شده، تقدير و تشكر كرد.

لینک

       

تعريض راه روستايي كهنه ده ـ آزادبر  در جاده چالوس

      مهندس مير شفيعي، معاون راه روستايي استان تهران خبر داد: محور كهنه ده ـ آزادبر به طول 5 كيلومتر واقع در جاده چالوس به خاطر صعب العبور بودن مسير تعريض مي شود.

به گزارش اداره كل راه و ترابري استان تهران، تاكنون عمليات انفجاري كوه در 2 كيلومتر از مسير خاتمه يافته است و در حال حاضر اين راه مسدود بوده و در حال برداشت سنگهاي منفجر شده هستيم كه اميدواريم به زودي اين محور بازگشايي شود.

     معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان تهران با تصريح اهميت اين محور روستايي در جاده چالوس گفت : اعتبارات احداث اين راه كه 43 ميليارد ريال مي باشد از محل اعتبارات سفرهاي رياست محترم جمهوري تامين شده است .

شايان ذكر است كه اين پروژه تاكنون 25 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است . 

لینک

       

پيشرفت 70 درصدي بزرگراه قزوين ـ بوئين زهرا

    مدير كل راه و ترابري استان قزوين گفت : بزرگراه قزوين ـ بوئين زهرا تاكنون 70 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است .

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان قزوين،  سيد رضا موسوي اظهار داشت: تاكنون 22 كيلومتر از پروژه ساخت بزرگراه قزوين ـ بوئين زهرا از مصوبات سفر هيات دولت در استان قزوين ـ به بهره برداري رسيده است .

مدير كل راه و ترابري استان با اشاره به اينكه تاكنون عمليات راهسازي 23 كيلومتر ديگر از اين مسير اجرا شده است، افزود: كمبود سيمان براي ساخت پنج دستگاه پل بزرگ موجب تاخير در اجراي اين طرح شده است .

وي تصريح كرد : با اجراي پروژه قزوين ـ بوئين زهرا و قزوين ـ تاكستان كليه راه هاي اصلي منتهي به شهر قزوين به جز محور جاده قديم قزوين ـ تهران تا شعاع 40 كيلومتري طي دو سال آينده چهارخطه مي شود.

موسوي در ادامه با اشاره به طرح بهسازي آزاد راه قزوين ـ كرج به عنوان يكي ديگر از مصوبات سفر رياست جمهوري به استان، گفت : طرح روكش آسفالت در باند شمالي و جنوبي اين مسير جمعا به طول 28 كيلومتر تاكنون اجرا شده و براي بهسازي ادامه مسير مراحل انتخاب پيمانكار از طريق وزارتخانه متوبع در حال انجام است .

وي افزود : همچنين با انعقاد قراردادي به مبلغ 280 ميليارد ريال 88 كيلومتر از آزاد راه قزوين ـ زنجان بهسازي مي شود كه هم اكنون پيمانكار اين طرح در حال تجهيز كارگاه است .

مدير كل راه و ترابري استان در ادامه سخنانش از پروژه تكميل جاده قزوين ـ الموت ـ تنكابن ، از مسير اكبرآباد به عنوان ديگر مصوبه سفر هيات دولت در استان ياد كرد و گفت : براي اجراي اين پروژه كه 150 كيلومتر آن در محدوده استان قزوين واقع شده، هم اكنون پيمانكار طرح در محدوده روستاي زرجه بستان در حال اجراي عمليات خاكبرداري و ساخت ابنيه فني است .

موسوي همچنين با اشاره به اينكه طرح مطالعات 61 كيلومتر از اين مسير حد فاصل آزاد راه قزوين ـ كرج به روستاي شهرك الموت هم  با مشخصات راه اصلي در حال اجراست، اظهار داشت : از اين ميزان مطالعات 9 كيلومتر آن تا حد فاصل كيلومتر 13 تا 22 سال گذشته اجرا شده است.

لینک

       

انتصاب در اداره كل راه وترابر ي استان تهرا ن

به موجب ابلاغي از سوي مدير كل راه و ترابري استان تهران ، مهندس حسين آبروان به عنوان «مشاور مدير كل در امور فني و مطالعات و طراحي پروژه ها و عقد قراردادها» تعيين و منصوب شد.

به گزارش اداره كل راه و ترابري استان تهران، اين انتصاب در راستاي اجرايي نمودن ابلاغيه مقام عالي وزارت درخصوص تشكيل گروه مشاورين جوان و انجام امور محوله انجام شده است .

همچنين طي حكمي از سوي مهندس احمد صديقي، مدير كل راه و ترابري استان تهران ، مهندس حسن زيودار به سمت «رئيس اداره پيمان و رسيدگي » اين اداره كل منصوب شدند .

 

لینک

       

ارتباط ريلي خزر با مديترانه

    ارتباط ريلي درياي خزر و كشورهاي آسياي مركزي و قفقاز با درياي مديترانه با احداث خط آهن ايران و عراق برقرار مي شود .

بخش نخست اين طرح به طول 15 كيلومتر از خرمشهر تا شلمچه در مراحل پاياني ساخت است همچنين مرحله دوم اجراي اين طرح كه در داخل خاك عراق و به طول 35 كيلومتر از شلمچه تا بصره مي باشد.

 مهمترين بخش اين مرحله عبور از روي اروندرود است كه 110 ميليون دلار هزينه دارد و توسط شركتهاي ايراني اجرا خواهد شد.

با احداث اين خط آهن و ارتباط ريلي ايران ، عراق و سوريه علاوه بر ترانزيت كالا به آسياي مركزي و پاكستان، ارتباط ريلي بين درياي خزر و مديترانه نيز برقرار خواهد شد .

 

لینک

       

طي دو سال گذشته؛

350 پروژه عمراني در راه آهن اجرا شده است

        مدير كل روابط عمومي راه آهن گفت : 350 طرح عمراني در طول دو سال گذشته در راه آهن به بهره برداري رسيده است .

احسان مقدم ، مدير كل روابط عمومي راه آهن ضمن بيان اين مطلب افزود: از مجموع 350 پروژه اجرا شده در طول دو سال اخير، 269 پروژه در بخش طرح هاي سرمايه اي و 81 طرح عمراني در بخش پروژه هاي پيمانكاري اجرايي شده است .

مقدم در تشريح اين طرح هاي عمراني گفت : توسعه حمل و نقل با ر اه آهن ـ بهينه سازي مصرف انزژي ، بهسازي ناوگان راه آهن ، بهسازي و نوسازي خطوط راه آهن ، بهسازي و نوسازي علايم و ارتباطات و مطالعه و اجراي مقاوم سازي شريان حياتي شبكه راه آهن كشور از محورهاي اصلي طرح ها و پروژه هاي اين سازمان در طول دو سال گذشته بوده است كه يك هزار و 781 ميليارد و 461 ميليون ريال اعتبار براي تكميل اين طرح هاي عمراني در سال جاري اختصاص يافته است .

وي افزود: در بخش پروژه هاي توسعه حمل و نقل، طرح هاي بهينه سازي مصرف انرژي ، كمك به خريد واگن باري توسط بخش خصوصي ، خريد لكوموتيو ، ترنست ، بازپرداخت تعهدات خريد واگن باري و مطالعه برقي كردن محور تهران ـ مشهد از سال 1384 تا 1386 در دستور كار معاونت فني و زيربنايي راه آهن بوده است و طي همين مدت 815 ميليارد و 540 ميليون ريال در پروژه هاي بهسازي ناوگان راه آهن در بخشهاي تعميرات اساسي و بازسازي لكوموتيو و واگن باري هزينه شده است .

مدير كل روابط عمومي راه آهن بهسازي و نوسازي خطوط راه آهن ، تبديل گذرگاههاي غير همسطح و مطالعه و اجراي اصلاح مسير محورها، بهسازي و نوسازي علايم و ارتباطات ، احداث ساختمان و تجهيز مركز آموزش ، مطالعه و اجراي مقاوم سازي شريان حياتي شبكه راه آهن را از جمله پروژه هاي اين سازمان در طول سالهاي 1384 تا 1386 عنوان كرد .

وي در مورد طرح انتقال خط راه آهن تهران ـ تبريز در منطقه 17 شهرداري تهران از سطح زمين به زير زمين گفت : اين طرح از سال 1385 مورد توجه راه آهن قرار گرفته و با بودجه بالغ بر يكصد ميليون ريال آغاز و در دست اجرا    مي باشد . 

لینک

       

مدير كل راه و ترابري استان قزوين اعلام كرد:

نصب تابلوهاي تبليغاتي و غير تبليغاتي غير مجاز در حريم جاده ها ممنوع

مدير كل راه و ترابري استان قزوين گفت : نصب تابلوهاي تبليغاتي و غير تبليغاتي غير مجاز در حريم جاده ها ممنوع است و با متخلفان برخورد قانوني مي شود .

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان قزوين ، سيد رضا موسوي در جلسه شوراي راهداري استان با اعلام اين مطلب همچنين بر لزوم برخورد جدي با متجاوزان به حريم راهها تاكيد كرد و گفت: بايد با اجراي دقيق قوانين و مقررات راهداري و راهنمايي و ر انندگي براي تامين امنيت تردد وسايل نقليه و جلوگيري از بروز سوانح رانندگي بيشتر تلاش كرد .

وي در ادامه كمبود فضاهاي ساختماني و اعتبارات را از جمله مشكلات اداره كل راه و ترابري استان براي ارائه خدمات مناسب دانست و بر لزوم استفاده از لباس فرم راهداري، افزايش تعامل با دستگاههاي اجرايي استان و مشاركت بخش خصوصي در عمليات راهداري و جمع آوري و تجهيز ماشين آلات براي اجراي عمليات راهداري زمستاني و برفروبي با توجه به فرارسيدن فصل سرما تاكيد كرد .

سرهنگ موسوي فرمانده پليس راه استان قزوين هم در ادامه اين جلسه با تاكيد بر لزوم توجه بيشتر براي تسريع در اجراي طرح هاي راهسازي و رفع نقاط پرحادثه اظهار داشت : با نصب بلوك هاي بتني براي جداسازي مسير آقابابا ـ كوهين ميزان سوانح رانندگي در اين مسير تقريبا به صفر رسيده است .

مسعود حق لطفي معاون راهداري اداره كل راه و ترابري استان قزوين نيز ميزان نمك پاشي و ماسه پاشي جاده هاي استان در عمليات راهداري پارسال را 20 هزار تن اعلام و ابراز اميدواري كرد با خريد ماشين آلات نمك پاش مكانيزه در سالجاري ضمن كاهش هزينه ها از بروز خسارت به آسفالت و ابنيه جاده ها جلوگيري شود . 

لینک

       

پايان 5/3 كيلومتر عمليات خاكبرداري راه روستايي كسيل ـ جاده چالوس

      مهندس اكبر مير شفيعي، معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان گفت : « پروژه بهسازي و آسفالت راه روستايي كسيل ـ جاده چالوس كه هم اكنون در حال اجرا مي باشد از پيشرفت فيزيكي 30 درصد برخوردار است و براي اتمام آن 390 ميليون تومان اعتبار مورد نياز است » .

وي گفت : تاكنون 5/3 كيلومتر عمليات خاكبرداري و سنگ براي اين محور به پايان رسيده است و همچنين كار عمليات گابيون چيني (ديوار ساحلي) به طول 250 متر نيز خاتمه يافته است .

معاون راه روستايي اداره كل راه و ترابري استان تهران گفت : با اتمام اين پروژه روستاهاي كسيل ـ كشنارود و كلارود با جمعيت 115 خانوار از نعمت راه مناسب آسفالته برخوردار مي شوند .

لینک

       

وزير راه و ترابري سند اولويت بندي راه هاي استاني را ابلاغ شد

وزير راه و ترابري با هدف بهره برداري بهينه از اعتبارات ساخت و توسعه راه ها در استانها ، سند اولويت بندي راه هاي استاني را به مديران كل راه و ترابري 10 استان ابلاغ كرد .

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، مهندس محمد رحمتي با استناد به بند الف ماده 28 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي كشور و برنامه توسعه حمل و نقل كشور مبني بر لزوم اولويت بندي راه هاي در حال ساخت و مطالعه هر استان به جهت تخصيص بهينه و دستيابي به حداكثر بازدهي اعتبارات در كوتاه مدت تاكيد كرد.

بنابر اين گزارش وزير راه وترابري استفاده از سند اولويت بندي راههاي استاني كه براساس صفات اقتصادي، اجتماعي و مشخصات حمل و نقل راهها كه توسط معاونت آموزش ، تحقيقات و فناوري وزارت راه و ترابري تهيه شده است را به معاونين و مديران مربوطه ابلاغ نموده است .

اين گزارش حاكي است تاكنون سندهاي اولويت بندي راه هاي استانهاي همدان، يزد ، گيلان، قم، زنجان ، مركزي، كرمانشاه، ايلام، چهارمحال و بختياري و كهكيلويه و بويراحمد تهيه شده و تا دوماه آينده سندهاي ساير استانها نيز ابلاغ مي شود.

لینک

       

مدير كل راه و ترابري استان يزد:

افتتاح 27 پروژه با اعتبار 5/5ميليارد تومان

 

27 طرح عمراني اداره كل راه و ترابري استان يزد با اعتبار 5/5 ميليارد تومان به بهره برداري رسيد .مدير كل راه وترابري استان يزد بيان كرد : اين پروژه ها شامل 10 پروژه ي راه روستايي 2 پروژه ي نگهداري و 15 پروژه ي راه اصلي و فرعي استبه گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان يزد، سيدمحمدميرسعيدي اظهار داشت:اين طرح‌ها شامل تعريض محور، اصلاح نقاط حادثه‌خيز، اصلاح ابنيه فني ، راهسازي و روكش آسفالت مي باشد . ميرسعيدي همچنين افزود: 30 كيلومتر از بزرگراه تفت ابركوه در محدوده‌ي دهشير - ابركوه به بهره برداري رسيد و تا پايان سالجاري نيز قسمت ديگري از اين بزرگراه 140کيلومتري به بهره برداري خواهد رسيد .ميرسعيدي در پايان افزود: سفر استاني رئيس جمهور به استان يزد در بخش راه وترابري 5مصوبه داشته است که در قالب 10 پروژه در حال پيگيري مي باشد .

 

لینک

       

افتتاح و بهره برداري بخشي از بزرگراه يزد -  شيراز

فاز اول محور يزد- تفت – ابركوه - سورمق  كه  در محورارتباطي استان يزد به شيراز قرار دارد به طول ۳۰كيلومتر ودر محدوده دهشير - ابركوه ، با حضور استاندار يزد ونماينده مرد تفت و ميبد در مجلس شوراي اسلامي و همچنين مسئولين محلي به بهره‌برداري رسيد.

به‌گزارش روابط عمومي اداره كل  راه وترابري استان يزد، محمد رضا فلاح زاده استاندار يزد در مراسم افتتاح اين پروژه گفت: كارشناسان و كارگران زحمتكش پيمانكار ، مشاور واداره كل راه و ترابري استان با كار طاقت ‌فرسادر بيابانها تلاش خوبي براي رفاه مردم انجام مي دهند.

محمدرضا فلاح زاده  همچنين خواستار رفع موانع و مشكلات اجرايي ادامه اين مسير در محور تفت - ابركوه - سورمق ، طي موعد مقرر شد.

سيد محمد مير سعيدي مديركل راه و ترابري استان يزد ، هزينه صرف شده براي بهره‌برداري از اين مسير را تا اين زمان حدود ۸۰ميليارد بيان كرد .

ميرسعيدي  افزود: هزينه احداث كل محور يزد - تفت - ابركوه - سورمق به طول  ۱۶۰كيلومتر و در حدود 450ميليارد ريال خواهد بود .

وي پيش بيني كرد: ان شاء ا... حداكثر تا سال 1388 اين پروژه عظيم راهسازي به بهره‌برداري كامل خواهد رسيد.

 

لینک

       

انتصاب سرپرست جديد اداره راه و ترابري شهرستان كوهدشت

         طي حكمي از سوي مدير كل راه و ترابري لرستان، مهندس عارف امرايي به عنوان سرپرست اداره راه و ترابري شهرستان كوهدشت منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان لرستان، مهندس رضايي از زحمات آقاي گودرز باباعباسي كه قبلا عهده دار اين مسئوليت بود تقدير كرد.

 

لینک

       

براي هماهنگي در خصوص پيشرفت پروژه ها و امور راهداري زمستاني؛

جلسه شوراي معاونين  اداره كل راه و ترابري لرستان برگزار شد

جلسه شوراي معاونين  اداره كل راه و ترابري استان لرستان با هدف برنامه ريزي درخصوص پيشرفت پروژه هاي مربوط به راههاي اصلي ، فرعي و روستايي با سرعت و كيفيت مطلوب و همچنين اتخاذ تمهيدات مناسب در جهت انجام امور راهداري زمستاني برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان لرستان ، رضايي مديركل راه و ترابري ضمن تشكر از معاونين به دليل زحمات شبانه روزي آنها در جذب موثر اعتبارات و انجام فيزيكي پروژه ها در سال 85 ، خواستار يك برنامه ريزي دقيق و حساب شده در انجام امور مربوط به راهداري زمستاني در سطح راههاي استان شد.

لینک

       

جزئيات پروژه آزادراه تهران – شمال

اجراي پروژه آزادراه تهران – شمال از عقد قرارداد مشاركت در سال 1375 تا  سال 86 مسير هاي اداري و دشواري را پيموده است. در گزارش ذيل جزئيات كامل اجراي اين پروژه توسط مجري طرح توسعه آزادراه هاي شركت ساخت و توسعه زير بنا هاي حمل و نقل كشور بيان شده است.

عقد قرارداد مشاركت با بنياد مستضعفان در سال 1375 با برآورد 2500 ميليارد ريال و سهم الشركه وزارت راه و ترابري به مبلغ 150 ميليارد ريال به صورت مقطوع جهت تملك اراضي و واگذاري 5/62 ميليون متر مربع زمين به وسيله دولت و بقيه تعهدات و هزينه ها براي تكميل و بهره برداري از آزادراه توسط بنياد تعهد گرديد.

در سال 1380 به علت محدوديت هاي مبتلا به واگذاري زمين هاي تعهد شده مذاكرات براي تغيير قرارداد شروع و نهايتاً در سال 83 متمم قرارداد منعقد و عمليات اجرايي در سال 84 با هزينه كرد 75 ميليارد ريال و تأمين اعتبار بابت برگزاري جلسات، رفع مشكلات و سوء تفاهمات، انتخاب بانك عامل و انجام كارهاي بانكي اقدام و عمليات اجرايي با شرايط جديد شروع گرديد.

در اسفندماه سال 84 بابت پيش پرداخت فاينانس تعهد شده، مبلغ معادل 33 ميليون دلار توسط بنياد به بانك عامل پرداخت گرديد.

اعتبار اسنادي در تاريخ 16/10/85 افتتاح و در مورخ 10/12/85 با تنفيذ وام (Finance) قرارداد اجرايي گرديد. مبلغ قرارداد تأمين مالي و اجراي منطقه يك 220 ميليون دلار و 300 ميليارد ريال مي باشد.

در حال حاضر و به دنبال تعهدات قراردادي حدود 50 نفر از عوامل شركت در پروژه حضور داشته و براي 150 نفر ديگر هم ويزا صادر شده است و تدريجاً 600 نفر وارد ايران خواهند شد. البته حدود 63 درصد كار توسط ايرانيها انجام خواهد شد.

در منطقه يك، آزادراه كارگاه در حد فاصل كيلومتر 1 تا 12 محدوده تونل تالون فعال گرديده و ماشين آلات مورد نياز پروژه در تاريخ 22/5/85 وارد ايران شده است.

براي منطقه 2 آزادراه اواخر سال گذشته مناقصه برگزار و به علت اينكه نفر اول مناقصه با پيشنهاد مبلغ 327 ميليون يورو قادر به تأمين منابع مالي نبود، با نفر دوم مذاكره و پس از توافق اوليه و ادامه مذاكرات در تهران و چين در تاريخ 17/5/86 موافقت نامه امضاء و انشاء ا... تا 6 ماه آينده قرارداد منعقد خواهد شد.

جهت منطقه 3 با چيني ها تفاهم نامه امضاء شده و با انتخاب مدير طرح تا 6 ماه آينده انتخاب مسير قطعي و با تهيه اسناد و مدارك فني و مالي پروژه، مناقصه برگزار خواهد شد.

منطقه 4 بزرگراه در حال عمليات عمراني و اجرائي در دست اقدام بوده و از پيشرفت فيزيكي متوسط 41% برخوردار مي باشد.

با توجه به حساسيت دولت، مقامات كشوري و دستگاه اجرايي در سنوات اخير آزادراه تهران – شمال از بيشترين همكاري و حمايت برخوردار بوده و عمده مشكلات و موانع عديده مبتلا به اين طرح برطرف گرديده و در مسير اجراي اهداف كمي (ساخت محور) قرار گرفته است و روند همكاري حاكي از تسريع در پيشبرد برنامه زمانبندي تكميل و بهره برداري آزادراه مي باشد.

مشخصات كلي و حدود اهداف كمي آزادراه عبارتند از:

1-      طول آزادراه تهران – شمال ( از كن تا چالوس) 121 كيلومتر است كه حدود 60 كيلومتر از محور موجود كوتاه تر مي باشد.

2-      مجموع طول تونل ها در 2 باند 93 كيلومتر و بلندترين تونل در البرز به طول 6300 متر مي باشد.

3-      در منطقه يك 32 كيلومتر تونل، حدفاصل كن تا دوآب شهرستانك

4-      در منطقه دو 25 كيلومتر تونل، از دوآب شهرستانك تا پل زنگوله

5-      در منطقه سه 44 كيلومتر تونل، از پل زنگوله تا مرزن آباد

6-      در منطقه چهار 21 كيلومتر تونل، از مرزن آباد تا چالوس

اعتبارات پيش بيني شده در سالهاي 84، 85 و 86 به ترتيب با احتساب فروش اوراق مشاركت مبالغ 75، 5/427 و 730 ميليارد ريال مي باشد. ( در سال 86 اعتبار مصوب 200 ميليارد ريال و اوراق مشاركت 530 ميليارد ريال پيش بيني شده است).

ضمناً براي حل و فصل مسائل في مابين سازمان محيط زيست و دستگاه اجرايي كميته مشتركي تشكيل و در سال جاري سه جلسه برگزار گرديده كه آخرين آن در مردادماه سال جاري بوده است و اين همكاري تا رسيدن به نتيجه نهايي و انتخاب گزينه مناسب ادامه خواهد يافت.
لینک

       

براي نخستين بار در تاريخ دريانوردي كشور:

سرود ويژه دريانوردان ايران توليد و اجرا شد 

به مناسبت روز جهاني دريانوردي براي نخستين بار سرود ويژه دريانوردان ايران با عنوان « شط خدايي» به منظور تجليل از دريانوردان كشور و با هدف اشاعه فرهنگ دريايي و برخورداري از هويت ايراني _ اسلامي با بهره گيري از قالب هاي كلاسيك شعر و ادب ايران و با ارائه مضامين نو، بديع و حماسي و ملهم از آرمان هاي حاكميتي و سيادت دريايي ايران توسط اركستر سمفونيك دانشكده صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران اجرا شد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان بنادر و كشتيراني سرود ويژه دريانوردان ايران با آهنگسازي دكتر حسن رياحي سازنده سرود رسمي جمهوري اسلامي ايران و از چهره هاي ماندگار كشور در رشته آهنگسازي و با همكاري سازمان بنادر و كشتيراني توليد شده است.

شايان ذكر است شعر اين اثر هنري توسط شاعر معاصر دكتر محمدرضا قنبري و خواننده آن استاد عليرضا قرباني مي باشد.

لینک

       

براي نخستين بار در تاريخ دريانوردي كشور:

سرود ويژه دريانوردان ايران توليد و اجرا شد 

به مناسبت روز جهاني دريانوردي براي نخستين بار سرود ويژه دريانوردان ايران با عنوان « شط خدايي» به منظور تجليل از دريانوردان كشور و با هدف اشاعه فرهنگ دريايي و برخورداري از هويت ايراني _ اسلامي با بهره گيري از قالب هاي كلاسيك شعر و ادب ايران و با ارائه مضامين نو، بديع و حماسي و ملهم از آرمان هاي حاكميتي و سيادت دريايي ايران توسط اركستر سمفونيك دانشكده صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران اجرا شد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان بنادر و كشتيراني سرود ويژه دريانوردان ايران با آهنگسازي دكتر حسن رياحي سازنده سرود رسمي جمهوري اسلامي ايران و از چهره هاي ماندگار كشور در رشته آهنگسازي و با همكاري سازمان بنادر و كشتيراني توليد شده است.

شايان ذكر است شعر اين اثر هنري توسط شاعر معاصر دكتر محمدرضا قنبري و خواننده آن استاد عليرضا قرباني مي باشد.

 

لینک

       

سرپرست اداره راه و ترابري رودهن منصوب شد 

به موجب ابلاغي از سوي مدير كل راه و ترابري استان تهران، كامبيز عبدالملكي به عنوان « سرپرست اداره راه و ترابري شهرستان رودهن» تعيين و منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و ترابري استان تهران مهندس احمد صديقي در اين ابلاغ آورده است: اميد است با اتكال به خداوند متعال در راستاي تحقق اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و بهره گيري از توان همكاران و امكانات در انجام امور محوله موفق و مؤيد باشيد.

لینک

       

وزير راه و ترابري:

اصلاح قوانين محيط زيست دريايي ضروري است 

وزير راه و ترابري تصريح كرد: همانگونه كه در قسمت اخير ماده 34 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و ... تأكيد شده، حذف وظايف موازن مشابه و متضاد و تفكيك كامل وظايف دستگاههاي مرتبط با محيط زيست دريايي ضروري است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت راه و ترابري، مهندس محمد رحمتي كه به مناسبت روز جهاني دريانوردي در سالن همايش هاي رازي سخن مي گفت، از تهيه طرح ملي مقابله با آلودگي هاي نفتي خبر داد و بيان كرد: وجود اخلاف نظرها در مورد اين طرح موجب كندي در روند تصويب آن در مراجع ذي ربط شده است.

وي تأكيد كرد: براساس ماده 34 و 63 قانون برنامه چهارم توسعه يكي از وظايف دولت در زمينه محيط زيست دريايي اصلاح قوانين مربوط است و براي حل اختلاف نظرهاي موجود در سطح دستگاههاي مرتبط با محيط زيست دريايي حذف وظايف مشابه و يا متضاد ضروري است.

وزير راه و ترابري بيان داشت: از منظر قانوني، نظارت بر استانداردهاي فني كشتي ها از حيث پيشگيري از وقوع آلودگي و نيز مقابله با آلودگي هاي نفتي و برخورد قانوني با مرتكبين آلودگي نفتي بر اساس قانون حفاظت دريا و رودخانه هاي مرزي از آلودگي با مواد نفتي برعهده سازمان بنادر و كشتيراني گذاشته شده است و ساير دستگاهها مكلف به همكاري با سازمان بنادر در اين زمينه شده اند.

وي ادامه داد: با بررسي هاي انجام شده توسط سازمان بنادر و ملاحظه پاره اي كاستي ها در قانون حفاظت دريا و رودخانه هاي مرزي از آلودگي با مواد نفتي از جمله مبالغ ناچيز جريمه هاي پيش بيني شده براي مرتكبين آلودگي نفتي، در سالهاي اخير پيش نويس اصلاحي قانون ياد شده تهيه و براي طي مراحل قانوني به دولت ارسال شده است.

مهندس رحمتي اظهار كرد: در سالهاي اخير سازمان بنادر و كشتيراني در زمينه خريد، تهيه و تدارك تجهيزات مقابله با آلودگي، اعزام دانشجو به دانشگاههاي بين المللي معتبر دريايي و برگزاري دوره هاي آموزشي نظري و عملي و برگزاري مانورهاي ملي و محلي مقابله با آلودگي نفتي اقدامات متعددي به عمل آورده و آمادگي خود را در پيشگيري و مقابله با چالش هاي زيست محيطي تا حد قابل توجهي افزايش داده است.

وي افزود: براساس بررسي هاي انجام شده بين سالهاي 81 تا 85، 12 سانحه زيست محيطي مهم در آبهاي تحت حاكميت و صلاحيت كشور رخ داده است كه سه مورد از سوانح مذكور ناشي از كشتي ها و مابقي مربوط به خطوط لوله و تأسيسات و سكوهاي نفتي بوده است.

وزير راه و ترابري خاطرنشان كرد: در دهه هاي اخير سازمانها و مجامع بين المللي مربوط، فعاليتهاي قانونگذاري و عملي گوناگوني انجام داده اند، تصويب تعداد زيادي كنوانسيون هاي بين المللي، پيمانها و موافقت نامه هاي منطقه اي و انجام برنامه هاي تحقيقاتي حاكي از توجه عميق به موضوع محيط زيست در مطرح جهاني است.

وي يادآور شد: توجه به محيط زيست دريايي و مقابله با چالش هاي مربوط يك مقوله بين المللي است و كشورها بايد در اين خصوص نگاهي جهاني داشته باشند، اما اين امر نبايد به گونه اي تلقي شود كه ما را از نيازها و اولويت هاي داخلي در كشور و منطقه اي كه در آن واقع هستيم غافل كند.

مهندس رحمتي تصريح كرد: در جمهوري اسلامي ايران طبق اصل 50 قانون اساسي حفاظت از محيط زيست يك حق بين نسلي و وظيفه اي عمومي است. اگر بخواهيم با ادبيات ديني نيز سخن بگوئيم، بايد بگوئيم كه محيط زيست يك موهبت و نعمت الهي است و حفاظت از آن لازمه شكر اين نعمت و يك تكليف اخلاقي است.

در اين مراسم وزير راه و ترابري تخريب زيستگاههاي دريايي، كاهش تنوع زيستي، آلودگي نفتي، آلودگي هاي صنعتي و پساب هاي شهري و كشاورزي و دفع مواد زايد دريا، انتقال گونه هاي مهاجم آبزي از طريق تخليه آب توازن كشتي ها به دريا، ساخت و سازهاي بي رويه و مخرب در مناطق ساحلي و پاره اي نواقص قانوني را از چالش هاي محيط زيست دريايي در كشور نام برد.

لینک